Discina_fastigiata_1    Навесні поряд із зморшками, ростуть і отруйні строчки. Під строчками розуміються всі види грибів родів  Gyromitra та Discina. Строчки на багатьох сайтах та в деякій літературі вказуються як умовно їстівні, дехто їх збирає та їсть, зокрема в Росії їх споживають без видимої шкоди для здоров’я, водночас як інші автори вказують строчки як смертельно отруйні гриби.  Так все ж таки строчки отруйні чи ні?


Всі строчки містять в собі отруту – гіромітрин, або гельвелеву кислоту, в більшій чи меншій концентрації. Концентрація гіромітрину в строчках залежить від розташування місцевості, в якій ростуть строчки, а  саме від “суми середньодобових температур”. В теплу погоду строчки синтезують та накопичують гіромітрин, в холодну погоду процес синтезу гіромітрину в строчках призупиняється. В холодних північних широтах, синтез гіромітрину не відбувається, або відбувається не суттєво, ось чому в Росії, Фінляндії та інших північних країнах, строчки збирають та їдять без шкоди для здоров’я. В теплих широтах, зокрема і в Україні, клімат більш теплий, а отже синтез гіромітрину в строчках відбувається, та отрута накопичується, особливо в теплі травневі дні. Строчки що ростуть в Україні, без всяких сумнівів отруйні.


Що ж таке гіромітрин? Гіромітрин (CH3CHN2CH3COH), отрута, що присутня в строчках, небезпечна для організму людини, та справляє на нього дію подібну до дії отрути блідої поганки. Тяжкість отруєння гіромітрином звісно ж, залежить від кількості спожитих строчків, та концентрації в них гіромітрину. Мінімальна летальна доза гіромітрину для дорослої людини – 10-20 мг/кг, для дитини достаньо і меншої дози. Гіромітрин не нейтралізується при відварюванні строчків, тепловій обробці, чи висушуванні, відварювання та висушування дає змогу лише дещо зменшити його концентрацію.

Симптоми отруєння гіромітрином з’являються не відразу, а через 5 – 10 годин після споживання грибів. При легких отруєннях спостерігається слабкість, біль в животі, нудота, блювота, головний біль, пронос. При тяжких отруєннях, на другу добу спостерігається збільшення печінки, головна біль, втрата свідомості, жовтушність, збільшення селезінки, судорги. Летальний наслідок від отруєння строчками може наступити через 4 – 7 днів, після їх споживання, супроводжуючись комою та серцевою недостатністю. Середня ймовірність смертності при тяжких отруєннях гіромітрином – 30%.


Отож всі строчки в Україні все ж таки є отруйними, та такими, що можуть призвести до летального наслідку. Не варто експериментувати, та споживати строчки, наслідки можуть бути не передбачуваними.

 


You must be logged in to post a comment.