Xylaria hypoxylon
Синоніми і застарілі назви
- Xylosphaera hypoxylon (L.) Dumort., 1822
Опис
Строми (плодові тіла) висотою 3 – 8 см, діаметром 0,2 – 0,8 см, циліндричні або приплюснуті, часто скручені або зігнуті, слабо розгалужені на верхівці, з сухими жорсткими гілками. Поверхня строми шершава, бугриста, грубо зморшкувата, в молодому віці сірувата, пізніше чорна, вгорі білувата від білих спорів, біля основи волохата, вгорі та внизу стерильна.
Споровий порошок чорний. Аски 80 * 7-8 мкм, циліндричної форми, 8-ми спорові. Спори 10-16 * 4-6 мкм, нерівнобічно-еліпсовидної або нерівнобічно-веретеновидної форми, з гладенькою поверхнею, притуплені на кінцях, чорні. На верхівках плодових тіл утворюються конідіальні білі спори, забарвлюючи верхівки в білуватий колір.
Тканина біла, радіально волокниста, жорстка.
Неїстівний гриб.
Середовище і розповсюдження
Росте з ранньої весни до пізньої осені, на мертвій, гнилій деревині листяних порід, переважно на дубовій, рідко на ялиновій, на пеньках, на повалених стовбурах, групами, пучками, плодові тіл зустрічаються на протязі всього року.
Зустрічається на Правобережному та Лівобережному Поліссі, в Правобережному Лісостепу, в Розтоцько-Опільських Лісах, в Карпатах та на Прикарпатті.
Галерея
Автор фото: В. Шульга
Схожі види
Ксиларія довгонога (Xylaria longipes), має нерозгалужені плодові тіла
Література
- Зерова М. Я. Визначник грибів України / С. Ф. Морочковський, М. Я. Зерова, З. Г. Лавітська, М. Ф. Смітська // Аскоміцети. – Т. 2, – К. : Наук. думка, 1969. – с. 317
Посилання на сторінку
Шульга В.М. Ксиларія гіпоксилон (Xylaria hypoxylon) – Світ грибів України [Електронний ресурс] URL: http://gribi.net.ua/xylaria-hypoxylon-2