Xerocomellus pruinatus, Моховичок оксамитовий
Синоніми і застарілі назви
- Boletus pruinatus Fr. & Hök, 1835
- Versipellis pruinata (Fries & Hök) Quélet, 1886
- Xerocomus pruinatus (Fr. & Hök) Quél., 1888
- Suillus pruinatus (Fr. & Hök) Kuntze, 1898
- Boletellus pruinatus (Fr. & Hök) Klofac & Krisai, 1992
- Boletus fragilipes C. Martín, 1894
- Boletus nigriceps Herter, 1954
Опис
Шапка діаметром 4 – 12 см, спочатку напівсферична, пізніше подушковидна, випукла, випукло-розпростерта. Поверхня шапки злегка замшева, повстиста, матова, іноді зморшкувата, не розтріскується, з віком гладка, іноді трішки розтріскана, пурпурово-коричнева, червоно-коричнева, іноді з рожевим відтінком, часто з червоною лінією по краю (характерна ознака), з віком висвітлюється.
Гіменофор трубчастий. Пори спочатку яскраво-жовті, пізніше зеленувато-жовті, в місцях дотику набувають синє-зеленуватого забарвлення.
Споровий порошок жовтуватий. Спори 11,5-14 * 4,5-5,5 мкм, еліпсовидної або веретеновидної форми.
Ніжка висотою 4 – 12 см, діаметром 0,5 – 2,5 см, циліндрична або потовщена біля основи, з невеликим кореневим відростком, щільна, суцільна, спочатку жовта, пізніше пурпурово-червонувато-жовта, червонувата в нижній частині, біля основи опушена білим міцелієм.
М’якоть спочатку щільна, пізніше м’яка, біла з жовтим відтінком, на зрізі слабо синіє, з приємним грибним запахом та смаком.
Їстівний гриб 2 категорії. Використовується після 15-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим, а також сушеним.
Середовище і розповсюдження
Росте з липня до листопада, в листяних, хвойних та змішаних лісах, переважно з дубами, буками, соснами та ялинами, невеликими розкиданими групами.
Розповсюджений в Правобережному Лісостепу.
Галерея