Tylopilus felleus
Синоніми
- Boletus felleus Bull., 1788
Опис
Шапка діаметром 5 – 12 (15) см, спочатку напівсферична, випукла, пізніше випукло-розпростерта, пудошковидно-розпростерта. Поверхня шапки спочатку повстяно-опушена, пізніше гладка, суха, гола, в вологу погоду клейкувата, бурувато-коричнювата, жовто-коричнювата, оливково-коричнювата, сіро-охряна, каштаново-коричнева, іноді з червонуватим відтінком.
Гіменофор трубчастий, прирослий, спочатку білий, пізніше рожевуватий, брудно-рожевий, буро-рожевий, рожевувато-коричневий, в місцях дотику слабо червоніє.
Споровий порошок рожевий або червонуватий. Спори (10) 12-16 * 3-4,5 мкм, веретеновидної форми, з гладкою поверхнею, рожевуваті.
Ніжка висотою 5 – 10 см, діаметром 2 – 3 (5) см, булавовидна, розширена біля основи, жовтувато-коричнювата, темніша внизу, з сітчастою поверхнею, з темно-бурою або чорною сіткою.
М’якоть м’ясиста, спочатку щільна пізніше м’яка, біла, на зрізі рожевіє, дуже гірка на смак, з приємним запахом, або без запаху.
Неїстівний гриб.
Середовище і розповсюдження
Росте з червня до жовтня, в хвойних та змішаних лісах, з соснами та ялинами, рідше в листяних лісах, на ґрунті, поодинці та групами.
В Україні зустрічається на Правобережному Поліссі, в Лісостепу, та в Карпатах.
Форми
Tylopilus felleus var. alutarius (Fr.) P. Karst., 1882 (Tylopilus alutarius (Fr.) Rea, 1922), має світлішу поверхню шапки, майже гладку ніжку, м’якоть солодкувату на смак, не гірку. Росте на узліссях, в лісах на сонячних ділянках.