Tylopilus felleus

Tylopilus felleus3 Жовчний гриб
(Гірчак) 
Відділ: Базидіомікотові  (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Болетальні (Boletales)
Сім’я: Болетові (Boletaceae)
Рід: Тулопіл (Tylopilus)
Повна назва: Tylopilus felleus (Bull.) P. Karst., 1881

Неїстівний

    Синоніми

  • Boletus felleus Bull., 1788

    Опис

Шапка діаметром 5 – 12 (15) см, спочатку напівсферична, випукла, пізніше випукло-розпростерта, пудошковидно-розпростерта. Поверхня шапки спочатку повстяно-опушена, пізніше гладка, суха, гола, в вологу погоду клейкувата, бурувато-коричнювата, жовто-коричнювата, оливково-коричнювата, сіро-охряна, каштаново-коричнева, іноді з червонуватим відтінком.

Гіменофор трубчастий, прирослий, спочатку білий, пізніше рожевуватий, брудно-рожевий, буро-рожевий, рожевувато-коричневий, в місцях дотику слабо червоніє.

Споровий порошок рожевий або червонуватий. Спори (10) 12-16 * 3-4,5 мкм, веретеновидної форми, з гладкою поверхнею, рожевуваті.

Ніжка висотою 5 – 10 см, діаметром 2 – 3 (5) см, булавовидна, розширена біля основи, жовтувато-коричнювата, темніша внизу, з сітчастою поверхнею, з темно-бурою або чорною сіткою.

М’якоть м’ясиста, спочатку щільна пізніше м’яка, біла, на зрізі рожевіє, дуже гірка на смак, з приємним запахом, або без запаху.

Неїстівний гриб.


    Середовище і розповсюдження

Росте з червня до жовтня, в хвойних та змішаних лісах, з соснами та ялинами, рідше в листяних лісах, на ґрунті, поодинці та групами.

В Україні зустрічається на Правобережному Поліссі, в Лісостепу, та в Карпатах.


    Форми

Tylopilus felleus var. alutarius (Fr.) P. Karst., 1882 (Tylopilus alutarius (Fr.) Rea, 1922), має світлішу поверхню шапки, майже гладку ніжку, м’якоть солодкувату на смак, не гірку. Росте на узліссях, в лісах на сонячних ділянках.

Tylopilus felleus Tylopilus felleus1 Tylopilus felleus2