Tricholoma virgatum, Рядовка смугаста, Рядовка загострена
Синоніми і застарілі назви
- Gyrophila virgata (Fr.) Quél., 1886
Опис
Шапка діаметром 3 – 10 см, спочатку тупо-конусовидна, пізніше випукла, випукло-розпростерта, з бугорком посередині або без нього, з опущеним, часто хвилястим та розтрісканим краєм. Поверхня шапки гола, суха, гладенька, іноді потріскана, радіально-притиснуто-волокниста, з чорними волокнами, сіра, попелясто-сіра, сріблясто-сіра, лілувато-сіро, рідше темно-сіро-коричнювата, темніша в центрі, біля країв світліша.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, широкі, прирослі зубцем або майже вільні, спочатку білі або білуваті, пізніше сіруваті, часто в чорну крапочку.
Споровий порошок білий. Спори 6-9 * 4-6 мкм, широко-еліпсовидної або майже округлої форми, з гладкою поверхнею.
Ніжка висотою 6 – 9 (12) см, діаметром 0,8 – 2 см, циліндрична, потовщена біля основи, суцільна, поздовжньо-тонковолокниста, спочатку біла, пізніше сірувата.
М’якоть м’яка, волокниста, білувата або сірувата, дуже гірка на смак, з неприємним борошняним або земляним запахом. Реакція з КОН забарвлює м’якоть шапки в блідо-оранжевий колір, ніжки – в світло-жовтий колір.
Отруйний гриб. Спричиняє тяжкі шлунково-кишкові отруєння, що супроводжуються порушенням роботи інших органів.
Середовище і розповсюдження
Росте з вересня до листопада, в хвойних та змішаних, рідко в листяних лісах, з соснами, ялинами, рідко з березами, на вологих та заболочених ділянках, серед мохів, поодинці та невеликими групами.
Зустрічається на Правобережному Поліссі та в Лісостепу.
Література
- Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 214