Tarzetta catinus (Тарзетта чашовидна)
Синоніми і застарілі назви
- Peziza catinus Holmsk., 1799
- Peziza sphacelata subsp. catinus (Holmsk.) Pers., 1822
- Pustularia catinus (Holmsk.) Fuckel, 1870
- Pustularia var. catinus (Holmsk.) Fuckel, 1870
- Aleuria catinus (Holmsk.) Gillet, 1879
- Geopyxis catinus (Holmsk.) Sacc., 1889
- Pustulina catinus (Holmsk.) Eckblad, 1968
Опис
Плодове тіло спочатку округле, майже замкнуте, з рубчастим краєм, діаметром 1,5 – 2 см, пізніше бокаловидне, обернено-дзвониковидне або чашовидне, з віком блюдцевидне, діаметром 2 – 5 см, з зубчастим, білуватим або коричнюватим краєм, біля основи витягнуте в невелику ніжку. Гіменіальний шар гладенький, знаходиться на внутрішній поверхні плодового тіла. Зовнішня поверхня стерильна, білувата, покрита білим зернистим нальотом.
Гіменофор гладенький, матовий, блідо-шкіряний, блідо-сірувато-коричнюватий, блідо-жовтуватий, охряно-жовтий, коричнюватий.
Споровий порошок білий. Аски діаметром 13-14 мкм, циліндричної форми, 8-ми спорові. Спори 18-20 * 11-13 мкм, видовжено-еліпсовидної форми, одноклітинні, з однією великою каплею олії, безбарвні, розташовані в один ряд.
Ніжка довжиною до 1 см, діаметром 0,5 см, щільна, поздовжньо-ямчаста, того ж кольору, що й зовнішня поверхня плодового тіла, покрита зернистим нальотом, майже до половини занурена в субстрат.
М’якоть тонка, ламка, без вираженого запаху та смаку.
Неїстівний гриб, харчової цінності не має через малі розміри та низькі харчові якості.
Середовище і розповсюдження
Росте з червня до жовтня, в хвойних, листяних та змішаних лісах, на лісовій підстилці, на вологому ґрунті, серед моху, розкиданими групами, рідко.
Зустрічається на Правобережному Поліссі та в Правобережному Лісостепу.