Tapinella panuoides, Тапінелла панусовидна, Свинуха підземна
Синоніми і застарілі назви
- Paxillus panuoides (Fr.) Fr., 1838
- Rhymovis panuoides (Fr.) Rabenh., 1844
- Crepidotus panuoides (Fr.) Pilát, 1936
- Plicaturella panuoides (Fr.) Rauschert, 1992
- Serpula panuoides (Fr.) Zmitr. ex Zmitr., 2001
Опис
Шапка діаметром 4 – 10 (15) см, м’ясиста, віяловидна, язиковидна, іноді сидяча (без ніжки), з тонким, закрученим краєм. Поверхня шапки спочатку тонкоповстиста, пізніше гола, сіро-охряна, охряно-руда, коричнювата, брудно-бура, оливково-бура, іноді бурувато-фіолетова біля основи.
Гіменофор пластинчастий, іноді майже сітчастий. Пластинки прирослі, розгалужені, з перетинками, спочатку кремові, пізніше оливково-жовті, оранжево-жовті.
Споровий порошок бурувато-жовтий, світло-охряний, блідо-коричневий. Спори 4-6 * 3-4 мкм, еліпсовидної форми, з гладкою поверхнею, світло-жовті.
Ніжка коротка, центральна або ексцентрична, іноді бокова, іноді зовсім відсутня, бархатиста, коричнева або тенмо-бура.
М’якоть м’ясиста, біла, світло-кремова, світло-коричнева, без вираженого запаху.
Отруйний гриб. Містить отруту (лектини), яка при споживанні грибів в малих кількостях не проявляє в організмі ніяких симптомів отруєння, та при споживанні в великих кількостях, а особливо, при регулярному споживанні, має здатність накопичуватися, та призводити до отруєння через великий проміжок часу, руйнуючи еретроцити в крові та порушуючи функцію нирок.
Середовище і розповсюдження
Росте з липня до вересня, на мертвій деревині хвойних порід, рідко листяних порід, на повалених стовбурах, на обробленій деревині, поодинці та групами, викликає буру гниль деревини.
В Україні зустрічається на Правобережному Поліссі, в Злаково-лучному Степу та в Карпатах.