Tapinella atrotomentosa, Свинуха товста, Свинуха чорна
Синоніми і застарілі назви
- Paxillus atrotomentosus (Batsch) Fr., 1838
- Rhymovis atrotomentosa (Batsch) Rabenh., 1844
- Sarcopaxillus atrotomentosus (Batsch) Zmitr., Malysheva & EF Malysheva, 2004
Опис
Шапка діаметром 5 – 15 (30) см, щільна, м’ясиста, спочатку випукла, пізніше випукло-розпростерта, увігнуто-розпростерта, майже лійковидна, язиковидна, часто ексцентрична, з товстим, гладким, загнутим краєм. Поверхня шапки бархатиста, суха, охряно-коричнева, рудувато-коричнева, оливково-бура, з червоним відтінком.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки прирослі, низько спускаються на ніжку, з перетинками, спочатку охряно-жовті, з віком коричневі, в місцях дотику темніють.
Споровий порошок охряно-жовто-коричневий. Спори 5-6 * 4 мкм, еліпсовидної форми, з гладкою поверхнею, жовті.
Ніжка висотою 3 – 7 см, діаметром 1,5 – 3 (5) см, ексцентрична або центральна, часто бокова, часто зігнута, циліндрична або розширена біля основи, щільна, суцільна, чорно-повстиста, чорно-коричнева, чорно-бура, майже чорна.
М’якоть м’ясиста, білувата, жовтувата, на зрізі темніє, гігрофанна, гіркувата на смак, без вираженого запаху. Реакція з КОН забарвлює м’якоть в зелено-чорний колір.
Умовно їстівний гриб 4 категорії, неїстівний, або слабо отруйний. Використовується після 30-ти хвилинного виварювання (відвар злити).
Середовище і розповсюдження
Росте з червня до жовтня, в хвойних соснових лісах, на трухлих соснових пеньках, біля них, на коріннях, на повалених стовбурах, на деревині зануреній в ґрунт, поодинці та групами, рідко.
Зустрічається на Правобережному Поліссі, в Правобережному та Лівобережному Лісостепу, та по всьому Степу.
Галерея