Suillus variegatus, Маслюк жовто-бурий, Моховик жовто-бурий

Suillus variegatus3 Маслюк жовто-бурий
(Моховик жовто-бурий)
Відділ: Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Болетальні (Boletales)
Сім’я: Маслюкові  (Suillaceae)
Рід: Маслюк  (Suillus)
Повна назва: Suillus variegatus (Sw.) Kuntze, 1898

Їстівний, 3 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Boletus variegatus Sw., 1810
  • Versipellis variegata (Swartz) Quél., 1886
  • Ixocomus variegatus (Sw.) Quél., 1888
  • Boletus squalidus Fr., 1838

    Опис

Шапка діаметром 3 – 10 (15) см, спочатку напівсферична, випукла, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, подушковидно-розспостерта. Поверхня шапки клейкувата, спочатку волокнисто-луската, пізніше майже гола, спочатку сірувато-жовта, брудно-жовта, пізніше світло-жовто-оранжева, вицвітає до жовтуватої з оранжевим або оливковим відтінком. Шкірка не знімається.

Гіменофор трубчастий, прирослий. Пори дрібні, округло-кутасті, спочатку брудно-жовті, жовті, оранжеві, пізніше оливково-жовті, зеленувато-жовті, в місцях дотику спочатку злегка синіють, пізніше коричневіють.

Споровий порошок жовтий або охряно-оливково-жовтий. Спори 8-11 * 3-4 мкм, видовжено-веретеновидно-овальної форми, жовтуваті.

Ніжка висотою 3 – 8 см, діаметром 1 – 2 см, циліндрична, іноді розширена біля основи, суцільна, гладенька, жовта, охряно-жовта, сіро-жовта, біля основи коричнювата, або коричнювато-червонувата.

М’якоть щільна, з віком рихла, білувата, жовтувата, в основі ніжки коричнювата, або червоно-коричнювата, на зрізі синьо-зеленіє, з приємним смаком та грибним запахом.

Їстівний гриб 3  категорії. Використовується після 15-хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим, соленим.


    Середовище і розповсюдження

Росте з липня до жовтня, в хвойних та змішаних лісах, з соснами, на піщаних ґрунтах, на вологих ділянках, біля боліт, серед моху, поодинці та групами, утворює мікоризу з сосною.

В Україні зустрічається на Лівобережному Лісостепу, Лівобережному Поліссі та в Карпатах.Suillus variegatus Suillus variegatus1 Suillus variegatus2