Suillus granulatus, Маслюк зернистий
Синоніми і застарілі назви
- Boletus granulatus L., 1753
- Rostkovites granulatus (L.) P. Karst., 1881
- Viscipellis granulata (Linnaeus) Quélet, 1886
- Ixocomus granulatus (L.) Quél., 1888
Опис
Шапка діаметром 3 – 8 (10) см, спочатку напівсферична, випукла, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, подушковидно-розспостерта, з тупим, опущеним краєм. Поверхня шапки гладка, спочатку слизиста, пізніше клейкувата, при підсиханні блискуча, спочатку жовтувато-коричнева, каштанова, коричнево-червона, пізніше жовто-бура, охряно-бура, охряно-черовнувата. Шкірка знімається повністю.
Гіменофор трубчастий, прирослий. Пори дрібні, округло-кутасті, спочатку світло-жовті, пізніше буро-жовті, зеленувато-жовті, виділяють каплі білої рідини, яка після висихання залишає зернистий слід. Покривало відсутнє.
Споровий порошок оливково-жовтий. Спори 8-10 * 2,5-4 мкм, веретеновидно-овальної форми, оливково-жовтуваті.
Ніжка висотою 3 – 10 см, діаметром 1 – 2 см, циліндрична, суцільна, борошнисто-зерниста, білувата, жовтувата, без кільця, вгорі з каплями білої рідини, яка після висихання залишає бурий зернистий слід
М’якоть м’яка, щільна, в ніжці волокниста, білувата, жовтувата, жовта, на зрізі кольору не змінює, з приємним смаком та грибним запахом.
Їстівний гриб 2 категорії. Використовується після 10-хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим, соленим. Перед відварюванням клейку шкірочку зі шляпки бажано знімати.
Середовище і розповсюдження
Росте з травня до листопада, в хвойних та змішаних лісах, з соснами, в молодих сосняках, на узліссях, обабіч доріг, в траві, серед моху, на хвойній підстилці, групами, утворює мікоризу з двохвойними соснами.
Розповсюджений по всій території України.
Галерея