Suillellus luridus, Дубовик звичайний, Синяк

Suillellus_luridus_10 Дубовик звичайний
(Синяк) 
Відділ: Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Болетальні (Boletales)
Сім’я: Болетові (Boletaceae)
Рід: Дубовик (Suillellus)
Повна назва: Suillellus luridus (Schaeff.) Murrill, 1909

Умовно їстівний, 2 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Boletus luridus Schaeff., 1774
  • Leccinum luridum (Schaeff.) Gray, 1821
  • Tubiporus luridus (Schaeff.) P. Karst., 1881
  • Dictyopus luridus (Schaeff.) Quél., 1886

    Опис

Шапка діаметром  5 – 20 см., м’ясиста, спочатку напівсферична, потім випукло-розпростерта, подушковидно-розпростерта. Поверхня шапки суха, тонкобархатиста, пізніше гладка, гола, жовтувато-буро-оливкова, коричнювато-буро-оливкова, сіро-охряна, жовто-бура, іноді з червонуватим відтінком, в місцях дотику синіє.

Гіменофор трубчастий, спочатку рудувато-червонуватий, пізніше оранжево-червонуватий, пурпурово-коричневий, пурпурово-оливковий, в місцях дотику синіє.

Споровий порошок оливковий. Спори (9)11-16 * 5-7 мкм.

Ніжка висотою 5 – 10 (15) см., діаметром 3 – 4 (7) см, булавовидна, бочковидна, потовщена біля основи, суцільна, жовта, внизу бурувато-червонувата, покрита червоною сіткою.

М’якоть щільна, м’ясиста, яскраво-жовтого кольору, в основі ніжки червонувата, на зрізі спочатку синіє, потім сіріє, в молодих екземплярів, спочатку темно-червоніє, потім сіріє, з приємним смаком та запахом.

Умовно їстівний гриб 2 категорії. Використовується після дворазового 25-ти хвилинного відварювання (відвар злити), вареним, смаженим. В сирому вигляді слабо отруйний. При споживанні з алкоголем може спричинити харчове отруєння, що супроводжується шлунково-кишковими розладами. Вживання гриба також може призвести до отруєння у разі вживання його через добу після прийому алкоголю, або у разі прийому алкоголю через добу після споживання гриба.


     Середовище і розповсюдження

Росте з червня до кінця вересня в молодих дубових насадженнях, на терасах, на косогорах, в лісових смугах, на лісових галявинах, переважно з дубами, грабами, липами, поодинці та групами.

Розповсюджений майже по всій території України.    Галерея

Suillellus_luridus_11 Suillellus_luridus_12 Suillellus_luridus_13
Suillellus_luridus_14 Suillellus_luridus_20 Suillellus_luridus_16
Suillellus_luridus_17 Suillellus_luridus_18 Suillellus_luridus_19

Автор фото: В. Шульга


    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 24 – 25