Protostropharia semiglobata
Синоніми і застарілі назви
- Agaricus semiglobatus Batsch, 1783
- Coprinus semiglobatus (Batsch) Gray, 1821
- Psalliota semiglobata (Batsch) P. Kumm., 1871
- Stropharia semiglobata (Batsch) Quél., 1872
- Fungus semiglobatus (Batsch) Kuntze, 1898
- Psilocybe semiglobata (Batsch) Noordel., 1995
Опис
Шапка діаметром 1 – 6 см, спочатку напівсферична, з підвернутим краєм, пізніше дзвониковидна, випукла, іноді майже розпростерта, з невеличким бугорком посередині, з рівним краєм. Поверхня шапки не гігрофанна, гладенька, клейка, при підсиханні суха, блискуча, лимонно-жовта, світло-жовта, блідо-жовта, охряна, жовто-коричнева, в центрі темніша, на краю світліша, іноді з білуватими залишками покривала.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки рідкі, широкі, прирослі або прирослі зубцем, з присутніми проміжними пластиночками, спочатку кремові, сіруваті, сірувато-бурі, з оливковим відтінком, пізніше фіолетово-чорно-бурі, з світлим краєм.
Споровий порошок фіолетово-коричневий. Спори 14-22 * 8-11 мкм, еліпсовидної форми, з гладкою поверхнею, фіолетово-бурі.
Ніжка висотою 3 – 14 см, діаметром 0,15 – 0,5 см, циліндрична, іноді злегка потовщена біля основи, спочатку суцільна, пізніше порожниста, з швидко зникаючим, жовтуватим кільцем, білувата, жовтувата, кремова, вище кільця гола, гладка, нижче кільця клейка, слабо луската.
М’якоть м’яка, спочатку біла, пізніше жовтувата, неприємна на смак, з слабо вираженим запахом.
Неїстівний гриб.
Середовище і розповсюдження
Росте з червня до листопада, на лугах та пасовищах, на багатих органікою та азотом ґрунтах, на сухому гною, на ґрунті, групами або поодинці.
Зустрічається на Правобережному та Лівобережному Поліссі, в Правобережному Лісостепу, в Розтоцько-Опільських Лісах, в Карпатах, в Лівобережному Злаково-Лучному Степу.
Галерея