Stropharia inuncta, Строфарія масляниста
Синоніми і застарілі назви
- Agaricus inunctus Fr., 1828
- Geophila inuncta (Fr.) Quél., 1886
- Fungus inunctus (Fr.) Kuntze, 1898
- Psilocybe inuncta (Fr.) Kühner, 1980
Опис
Шапка діаметром 2 – 5 (7) см, спочатку напівсферична або дзвониковидна, пізніше широко-конусовидна або випукла, з віком майже розпростерта, з тупим бугорком посередині. Поверхня шапки гігрофанна, слизиста, фіолетово-сіра, жовтувата, сірувато-жовтувата, сірувато-коричнева, з лілуватим відтінком.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки рідкі, прирослі виїмкою, з присутніми проміжними пластиночками різної довжини, спочатку білуваті, пізніше пурпурово-сірі, червонувато-сірувато-коричневі, з віком коричневі, з світлим, білуватим краєм.
Споровий порошок фіолетово-чорний. Спори 7-10 * 4-6 мкм, яйцевидної форми, з невеликою порою проростання.
Ніжка висотою 3 – 8 см, діаметром 0,3 – 0,6 см, циліндрична, рівна або зігнута, порожниста, з слизистим, пластівчастим, швидко зникаючим кільцем, шовковисто-волокниста, біла, з віком сірувата з фіолетовим відтінком.
М’якоть м’яка, білувата, з приємним грибним запахом.
Неїстівний гриб.
Середовище і розповсюдження
Росте з травня до листопада, в листяних лісах, на луках, на узбіччях, на вологих ділянках, на багатих органікою та азотом ґрунтах, серед моху, серед трави, на рослинних рештках, невеликими групами.
Література
- Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 411