Stropharia coronilla
Синоніми і застарілі назви
- Agaricus horizontalis Joach. Pauli
- Agaricus coronilla Bull., 1812
- Geophila coronilla (Bull.) Quél., 1886
- Fungus coronillus (Bull. ex DC.) Kuntze, 1898
- Psilocybe coronilla (Bull.) Noordel., 1995
Опис
Шапка діаметром 2 – 3 (8) см, м’ясиста, спочатку напівсферична, пізніше випукла, випукло-розпростерта. Поверхня шапки суха, в вологу погоду злегка масляниста, гладенька, рідко луската, лимонно-жовтувата, блідо-жовта, іноді світло-охряна, світліша біля краю, білувата, з віком вицвітає, іноді з пластівчастими залишками покривала на краю.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки спочатку середньої густоти, прирослі або прирослі зубцем, з присутніми проміжними пластиночками, спочатку білуваті, блідо-бузкові, сірувато-бузкові, пізніше фіолетово-буруваті, фіолетово-сірі, з віком пурпурово-сірі, темно-фіолетово-коричневі.
Споровий порошок темно-фіолетово-бурий. Спори 7-10 * 4-6 мкм, видовжено-овальної або еліпсовидної форми, з гладкою поверхнею.
Ніжка висотою 2,5 – 8 см, діаметром 0,3 – 1,2 см, циліндрична, злегка розширена до основи, спочатку суцільна, пізніше порожниста, з кільцем, волокниста, білувата. Кільце вузьке, рубчасте, вгорі темно-фіолетове, внизу біле.
М’якоть щільна, м’ясиста, біла, білувата, з слабким редьковим запахом.
Їстівний гриб 4 категорії. Використовується після 15-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим.
Середовище і розповсюдження
Росте з липня до кінця жовтня, на луках та пасовищах, на полях та городах, в садах та парках, на узбіччях, на угноєних або піщаних ґрунтах, серед трави, невеликими або великими групами.
Зустрічається на Правобережному Поліссі, в Правобережному та Лівобережному Лісостепу, в Лівобережному Злаково-Лучному та Злаковому Степу.
Галерея