Scleroderma verrucosum

Scleroderma verrucosum Псевдодощовик бородавчастий
 (Склеродерма бородавчаста)
Відділ: Базидіомікотові  (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети  (Agaricomycetes)
Порядок: Болетальні (Boletales)
Сім’я: Склеродермові  (Sclerodermataceae)
Рід: Склеродерма  (Scleroderma)
Повна назва: Scleroderma verrucosum (Bull.) Pers., 1801

Слабо отруйний

     Опис

Плодові тіла діаметром 1,5 – 8 см, сидячі, або з видовженою псевдоніжкою, довжиною до 7 см, сферичні, напівсферичні, неправильної округлої форми, з розгалуженим кореневим відростком, з широкими, плоскими мі тяжками міцелію.

Перидій (оболонка плодового тіла) тонкий, крихкий, шкірястий, з гладкою або бородавчастою чи лускатою, брудно-білою, жовтуватою, охряно-жовтою, жовто-коричневою поверхнею. Дозріваючи розриваються вузьким або широким отвором, вивільняючи дозрілу спорову масу.

Глеба (спороносний шар) спочатку щільна, білувата, пізніше пурпурово-коричнева, сіро-коричнева, сіро-чорнувата, сіро-оливкова, з білуватими прожилками, без стерильної основи, при дозріванні порошиста, з металевим запахом.

Споровий порошок темно-коричневий, з пурпуровим відтінком,  з неприємним запахом. Спори 8-16 мкм, кулястої форми, з тупо-шипуватою поверхнею, з сітчастою орнаментацією.

Слабо отруйний гриб. При споживанні в великих кількостях призводить отруєння, що супроводжуються  шлунково-кишковими розладами, головними болями, судомами, запамороченнями.


    Середовище і розповсюдження

Росте влітку та восени, в хвойних та листяних лісах, на узліссях, в садах, парках, на узбіччях, на ґрунті, утворює мікоризу з дубами, соснами, буками.

Розповсюджений по всій території України.


    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 451
Scleroderma verrucosum1 Scleroderma verrucosum2 Scleroderma verrucosum3