Scleroderma citrinum
Синоніми і застарілі назви
- Scleroderma vulgare Hornem., 1829
- Lycoperdon tessellatum Schumach., 1803
- Scleroderma aurantium (L.) Pers., 1801
Опис
Плодові тіла діаметром 1 – 6 (12) см, сидячі, кулясті, бульбовидні, яйцевидні, іноді приплюснуті, з тонкими тяжками міцелію біля основи, з пряним запахом, або з запахом сирої картоплі.
Перидій (оболонка плодового тіла) одношаровий, товстий, товщиною 2 – 4 мм, щільний, з гладкою, лускатою або бородавчастою, іноді розтрісканою, брудно-білуватою, брудно-жовтуватою, жовтуватою, буро-жовтою, охряно-жовтою, охряно-коричневою, бурувато-оранжевою поверхнею, на зрізі червоніє. Дозріваючи розривається на неправильної форми шматки, вивільняючи дозрілу спорову масу.
Глеба (спороносний шар) не камерна, спочатку щільна, білувата, пізніше чорнувата, з пурпуровим відтінком, в зрілості порошиста.
Споровий порошок чорнуватий, з пурпуровим відтінком. Спори 7-16 мкм, округлої форми, з бородавчасто-шипуватою поверхнею, чорно-коричневі.
Слабо отруйний гриб. При споживанні в великих кількостях призводить до шлунково-кишкових розладів.
Середовище і розповсюдження
Росте влітку та восени, в хвойних та листяних лісах, на узліссях, в садах, парках, на узбіччях, на піщаних та глинистих ґрунтах, на ґрунті, на залишках гнилої деревини, іноді серед трави, серед моху, поодинці та групами.
Розповсюджений по всій території України.
Галерея