Russula viscida

Russula viscida1 Сироїжка слизька
 (Сироїжка липка)
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Руссуальні (Russulales)
Сім’я: Сироїжкові (Russulaceae)
Рід: Сироїжка (Russula)
Повна назва: Russula viscida Kudrna, 1919

Їстівний, 3 категорія

    Синоніми

  • Russula rigelliae Velen., 1920
  • Russula viscida f. occidentalis Bon, 1970
  • Russula occidentalis Bon, 1982

     Опис

Шапка діаметром 4 – 13 см, товсто-м’ясиста, спочатку напівсферична, випукла, з завернутим краєм, пізніше плоско-розпростерта, увігнуто-розпростерта, з гострим, тонким, іноді хвилястим, гладким або рубчастим краєм. Поверхня шапки гладка, слизька, коричнево-червона, чорнувато-червона, кров’яно-пурпурова, лілово-пурпурова, бордова, з жовтим або оливковим відтінком, вицвітає до світло-жовтої або зеленуватої.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки середньої густоти, вузькі, іноді розгалужені, спочатку зеленувато-білуваті, пізніше нерівномірно коричнювато-жовтуваті, в молодому віці виділяють каплі прозорої рідини.

Споровий порошок біла або кремова. Спори 7-10 * 7-9 мкм, круглої або майже еліпсоподібної форми, з тонко-бородавчастою поверхнею, та сітчастою орнаментацією.

Ніжка висотою 4 – 8 см, діаметром 2 – 3,5 см, циліндрична або булавоподібна, щільна, суцільна, білувата, біля основи жовто-коричнювата або охряно-коричнювата, з віком жовтіє.

М’якоть щільна, в пластинках дуже щільна, білувато-зеленувата, з віком коричнювата, без запаху, або з слабким медовим запахом, з солодкуватим, а в пластинках – з гоструватим смаком.

Їстівний гриб 3 категорії. Використовується після 15-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим, а також соленим.


    Середовище і розповсюдження

Росте в серпні та вересні, в хвойних та змішаних лісах, під ялинами та ялицями, переважно в гірських лісах, поодинці та групами.

В Україні зустрічається на Правобережному Поліссі.


    Схожі види

Сироїжка медова (Russula melliolens), відрізняється м’якоттю з м’яким смаком і медовим запахом, та більшим розміром спор.

Сироїжка цільна (Russula integra), відрізняється м’яким смаком м’якоті, споровим порошком жовтого кольору, та спорами з різноманітною орнаментацією.

Сироїжка хвиляста (Russula atropurpurea), відрізняється білими, або тільки злегка жовтими пластинками, та споровим порошком білого кольору.

Russula viscida Russula viscida2 Russula viscida3