Russula versicolor

Russula versicolor 1 Сироїжка різнобарвна
 
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Руссуальні (Russulales)
Сім’я: Сироїжкові (Russulaceae)
Рід: Сироїжка (Russula)
Повна назва: Russula versicolor Jul. Schäff., 1931

Їстівний, 3 категорія

      Опис

Шапка діаметром 3 – 5 (7) см, спочатку напівсферична, випукла, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, увігнуто-розпростерта, з тонким рубчастим краєм. Поверхня шапки гладка, гола, матова або блискуча, суха, в вологу погоду липка, рожева, пурпурова, пурпурово-фіолетова, оливково-охряна, сіро-коричнева, з віком вицвітаюча,

Гіменофор пластинчастий. Пластинки середньої густоти, тонкі, спочатку білуваті, кремові, пізніше жовтуваті, охряні, в місцях пошкодження повільно темніють.

Споровий порошок охряний. Спори 5,5-9 * 4-6,5 мкм, овальні, з низькою орнаментацією.

Ніжка висотою 3 – 7 см, діаметром 1 – 1,5 см, циліндрична або булавоподібна, рихла, ламка, поздовжньо-зморшкувата, біла, жовтувата.

М’якоть тонка, ламка, біла, з віком жовтувата, на зрізі поступово жовтіє, без запаху та з м’яким смаком.

Їстівний гриб 3 категорії. Використовується після 10-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринований, а також соленим.


    Середовище і розповсюдження

Росте з червня до жовтня, в листяних лісах, під березами, на кислих ґрунтах, в траві, серед моху, рідко в соснових лісах під соснами, поодинці та групами.

В Україні зустрічається на Правобережному Поліссі.


    Схожі види

Сироїжка дівоча (Russula puellaris), росте здебільшого під хвойними деревами, м’якоть на зрізі, та в місцях пошкодження інтенсивно жовтіє.

Russula versicolor 2 Russula versicolor 3 Russula versicolor