Russula versicolor
Опис
Шапка діаметром 3 – 5 (7) см, спочатку напівсферична, випукла, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, увігнуто-розпростерта, з тонким рубчастим краєм. Поверхня шапки гладка, гола, матова або блискуча, суха, в вологу погоду липка, рожева, пурпурова, пурпурово-фіолетова, оливково-охряна, сіро-коричнева, з віком вицвітаюча,
Гіменофор пластинчастий. Пластинки середньої густоти, тонкі, спочатку білуваті, кремові, пізніше жовтуваті, охряні, в місцях пошкодження повільно темніють.
Споровий порошок охряний. Спори 5,5-9 * 4-6,5 мкм, овальні, з низькою орнаментацією.
Ніжка висотою 3 – 7 см, діаметром 1 – 1,5 см, циліндрична або булавоподібна, рихла, ламка, поздовжньо-зморшкувата, біла, жовтувата.
М’якоть тонка, ламка, біла, з віком жовтувата, на зрізі поступово жовтіє, без запаху та з м’яким смаком.
Їстівний гриб 3 категорії. Використовується після 10-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринований, а також соленим.
Середовище і розповсюдження
Росте з червня до жовтня, в листяних лісах, під березами, на кислих ґрунтах, в траві, серед моху, рідко в соснових лісах під соснами, поодинці та групами.
В Україні зустрічається на Правобережному Поліссі.
Схожі види
Сироїжка дівоча (Russula puellaris), росте здебільшого під хвойними деревами, м’якоть на зрізі, та в місцях пошкодження інтенсивно жовтіє.