Russula mustelina

Russula mustelina Сироїжка гладкошкіра
 (Сироїжка коричнева)
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Руссуальні (Russulales)
Сім’я: Сироїжкові (Russulaceae)
Рід: Сироїжка (Russula)
Повна назва: Russula mustelina Fr., 1838

Їстівний, 3 категорія

    Опис

Шапка діаметром 6 – 10 (15) см, міцна, м’ясиста, спочатку напівсферична, випукла, з підвернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, вдавлено-розпростерта, з тупим, гладким, опущеним, рубчастим краєм. Поверхня шапки гладка, матова, жовто-коричнева або охряно-коричнева, в центрі більш темна.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, біля ніжки розгалужені, прирослі, спочатку білуваті, світло-охряні, пізніше жовтуваті, з буро-іржавими плямами.

Споровий порошок світло-кремовий. Спори 7-11 * 5,5-8 мкм, еліпсовидної форми, з бородавчастою поверхнею, з сітчастою орнаментацією.

Ніжка висотою 3 – 6 см, діаметром 1,5 – 3 см, циліндрична, щільна, міцна, спочатку суцільна, пізніше з пустотами, спочатку біла, пізніше охряна, буріюча.

М’якоть щільна, біла, під шкіркою жовтувата, солодкувата на смак та з слабким грибним запахом. Реакція з FeSO4 (залізним купоросом) забарвлює м’якоть в оранжево-червоний колір.

Їстівний гриб 3 категорії. Використовується після 15-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, а також соленим.


    Середовище і розповсюдження

Росте з липня до жовтня, в хвойних лісах та листяних гірських лісах, поодинці та групами, утворює мікоризу з ялинами та дубами.

В Україні зустрічається лише в Карпатах.

Russula mustelina1 Russula mustelina2 Russula mustelina3