Russula lilacea
Синоніми
- Russula lilacea var. carnicolor Bres., 1892
- Russula pseudolilacea J. Blum, 1954
- Russula cremeoflavescens Reumaux, 1996
Опис
Шапка діаметром 3 – 8 см, спочатку випукла, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, увігнуто-розпростерта, з товстим, гладким або горбкуватим краєм. Поверхня шапки гладка, слизькувата, лілова, червонувато-лілова, рожево-фіолетова, іноді світло-червона, в центрі оливково-зеленувата, або жовто-коричнювата, на краях світліша, з віком вицвітає до жовтуватої, охряної.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки широкі, спочатку білі, пізніше кремові, з віком жовтіють, в місцях дотику сіріють.
Споровий порошок спочатку білуватий, пізніше кремовий. Спори 7-9(11) * 8 мкм, майже кулястої форми, з рідкими грубими бородавками, шипасті.
Ніжка висотою 2 – 4 см, діаметром 1 – 2 см, циліндрична або булавоподібна, рихла, спочатку суцільна, пізніше з порожнинами, біла, місцями з пурпуровим відтінком, спочатку покрита борошнистим нальотом, пізніше гола, в місцях дотику злегка коричневіє.
М’якоть біла, на зрізі повільно набуває коричневого або бурувато-сірого забарвлення, без запаху з солодкуватим смаком, в основі ніжки з гіркуватим смаком.
Їстівний гриб 3 категорії. Використовується після 15-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим, а також соленим.
Середовище і розповсюдження
Росте з липня до жовтня, у листяних лісах, лісових насадженнях, з дубами, буками, грабами, ліщиною, серед трави, на вологих ділянках, поодинці та групами, рідко.
В Україні зустрічається на Правобережному Поліссі та в Лівобережному Лісостепу.