Russula ionochlora
Синоніми
- Russula grisea var. ionochlora (Romagn.) Romagn., 1953
Опис
Шапка діаметром 4 – 8 см, м’ясиста, спочатку напівсферична, випукла, пізніше випукло-розпростерта, розпростерта, вдавлено-розпростерта, з тупим невеликим бугорком посередині, з гладким, в зрілості рубчастим краєм. Поверхня шапки гладка, суха, блискуча, в вологу погоду клейка, в центрі зеленувато-фіолетова, на краях зеленувата або фіолетова, з віком вицвітає до жовто-зеленої або сиво-рожевої.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, спочатку білі, пізніше кремові, з віком жовтіють та коричневіють.
Споровий порошок кремовий. Спори 7-8 * 4,5-6 мкм, еліпсовидної форми, з бородавчастою поверхнею, з низькою орнаментацією.
Ніжка висотою 4 – 7 см, діаметром 1 – 2,5 см, циліндрична або злегка булавоподібна, спочатку суцільна, пізніше порожниста, слабо поздовжньо-зморшкувата, біла, іноді злегка рожевувата або червонувата.
М’якоть щільна, з віком рихла, біла, під шкіркою лілова, на зрізі та з віком злегка жовтіє, спочатку з трішки їдким, пізніше з м’яким смаком та без запаху.
Їстівний гриб 3 категорії. Використовується після 15-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, а також соленим.
Середовище і розповсюдження
Росте з червня до жовтня, в листяних та змішаних лісах, на сонячних ділянках, з дубами, липами, грабами, буками, березами, ялинами, часто на піщаних ґрунтах, поодинці та групами, рідко.