Russula cyanoxantha
Синоніми і застарілі назви
- Russula cutifracta Cooke, 1881
- Russula aeruginascens Peck, 1900
Опис
Шапка діаметром 6 – 15 см, м’ясиста, спочатку напівсферична, випукла, з гладким краєм, пізніше випукло-розпростерта, розпростерта, увігнуто-розпростерта, з тонким, рубчастим краєм. Поверхня шапки гладка, гола, суха, в вологу погоду злегка клейка, сіро-фіолетова, сіро-пурпурова, зелена, темно-фіолетово-оливкова, синювато-фіолетово-оливкова, в центрі іноді жовтувата або червонувато-жовтувата.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, широкі, прирослі, спочатку білі, пізніше жовтуваті.
Споровий порошок білий. Спори 7-10 * 7-8 мкм, з дрібно-бородавчастою поверхнею.
Ніжка висотою 5 – 10 см, діаметром 1 – 3 см, циліндрична або звужена біля основи, щільна, спочатку суцільна, пізніше з порожнинами, біла, біла з рожевим або ліловим відтінком.
М’якоть щільна, ламка, в ніжці рихла, ватоподібна, біла, солодкувата на смак, без вираженого запаху. Реакція з FeSO4 (залізним купоросом) повільно забарвлює в зеленуватий або оливковий колір.
Їстівний гриб 3 категорії. Використовується після 15-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим, а також соленим.
Середовище і розповсюдження
Росте з початку червня по вересень, в листяних та змішаних лісах, з дубами, буками, березами, осиками, поодинці та групами.
Розповсюджений майже по всій території України.
Галерея