Russula amoena

Russula amoena3 Сироїжка зерниста
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Руссуальні (Russulales)
Сім’я: Сироїжкові (Russulaceae)
Рід: Сироїжка (Russula)
Повна назва: Russula amoena Quél., 1881

Їстівний, 3 категорія

      Опис

Шапка діаметром 5 – 8 см, м’ясиста, спочатку напівсферична, випукла, з опущеним краєм, пізніше випукло-розпростерта, розпростерта, увігнуто-розпростерта, з плоским, спочатку гладким, пізніше рубчастим краєм. Поверхня шапки покрита борошнистим нальотом, іноді радіально-волокниста в центрі, суха, фіолетово-пурпурова, чорнувато-фіолетово-синювата, фіолетова, рожева, оливкова, брудно-зелена, з віком жовта, з зеленуватим відтінком.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки спочатку білі, з віком жовтуваті, з рудуватим відтінком.

Споровий порошок білий або кремовий. Спори 7-9 * 7-8 мкм, майже овальні, з грубо-бородавчастою поверхнею, з середньою орнаментацією.

Ніжка висотою 2 – 5 см, діаметром 0,5 – 1,5 (2,5) см, циліндрична, слабо звужується до основи, щільна, спочатку суцільна, з віком з порожнинами, біла, зеленувата, біла з ліловим відтінком, рідко темно-фіолетова.

М’якоть щільна, біла, солодкувата на смак, з приємним грибним чи фруктовим запахом. Реакція з FeSO4 (залізним купоросом) забарвлює м’якоть в сірувато-рожевий колір.

Їстівний гриб 3 категорії. Використовується після 15-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим, а також соленим.


    Середовище і розповсюдження

Росте з липня до вересня, в листяних та хвойних лісах, з дубами, каштанами, соснами, поодинці та групами, рідко.

В Україні зустрічається на Правобережному Поліссі, та в Карпатах.

Russula amoena Russula amoena1 Russula amoena2