Russula albonigra

Russula albonigra1 Підгруздок біло-чорний
 (Сироїжка біло-чорна)
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Руссуальні (Russulales)
Сім’я: Сироїжкові (Russulaceae)
Рід: Сироїжка (Russula)
Повна назва: Russula albonigra (Krombh.) Fr., 1874

Їстівний, 4 категорія

    Синоніми

  • Russula nigricans var. albonigra (Krombh.) Cooke & Quél., 1878
  • Russula adusta var. albonigra (Krombh.) Massee, 1893

    Опис

Шапка діаметром 5 – 10 см, спочатку випукла, з підвернутим краєм, пізніше розпростерта, увігнуто-розпростерта, з товстим гладким краєм. Поверхня шапки гладка, суха, матова, в вологу погоду клейка, біла, бурувата, брудно-біло-коричнювата, світліша білувата біля країв, при підсиханні чорна. В молодих екземплярів в місцях дотику чорніє.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки вузькі, густі, різної довжини, спочатку білі, білуваті, кремові, в зрілості чорніють, в місцях пошкодження чорніють.

Споровий порошок білий. Спори 7,7-9 * 5,7-6,7 мкм, еліпсовидної, видовженої форми, дрібно-бородавчасті.

Ніжка висотою 3 – 7 см, діаметром 1,5 – 2,5 см, циліндрична, гладка, щільна, спочатку біла, з віком чорніє, в місцях дотику чорніє.

М’якоть щільна, тверда, ламка, біла, на зрізі чорніє, без запаху та з легким гоструватим смаком. Реакція з FeSO4 (залізним купоросом) забарвлює м’якоть в зелений колір.

Їстівний гриб 4 категорії, низької харчової якості. Використовується після 15-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, а також соленим.


    Середовище і розповсюдження

Росте з липня до жовтня, в листяних та хвойних лісах, переважно з березами та ялинами.

В Україні розповсюджений на Правобережному Поліссі.


Схожі види

Підгруздок чорніючий (Russula nigricans), відрізняється більшими розмірами плодових тіл, більш рідкими та товстішими пластинками, та м’якоттю, яка на зрізі спочатку червоніє, а лише потім чорніє.

Підгруздок чорний (Russula adusta), відрізняється густими пластинками,та м’якоттю з м’яким смаком, яка на зрізі набуває спочатку червонувато-сірого, пізніше темно-сірого кольору.

Підгруздок густопластинчастий (Russula densifola), відрізняється густими пластинками, дуже пекучою м’якоттю, яка на зрізі спочатку червоніє, а лише потім чорніє.

Russula albonigra Russula albonigra2 Russula albonigra3