Russula aeruginea

Russula aeruginea2 Сироїжка зелена
 (Сироїжка велика)
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Руссуальні (Russulales)
Сім’я: Сироїжкові (Russulaceae)
Рід: Сироїжка (Russula)
Повна назва: Russula aeruginea Lindblad, 1863

Їстівний, 4 категорія

       Опис

Шапка діаметром 5 – 10 см, спочатку напівсферична, випукла, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, вдавлено-розпростерта, з тонким, гладким, опущеним, з віком рубчастим краєм. Поверхня шапки гладка, злегка клейка, зелена, оливково-зелена, коричнювато-зелена, рідше зеленувато-білувата, темніша в центрі, по краях вицвітає до сіро-зеленуватої, брудно-білої.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, прирослі,  спочатку білуваті, пізніше жовтуваті, з віком коричнюваті, з іржавими плямами.

Споровий порошок кремовий. Спори 6-10 * 5-7 мкм, еліпсовидної форми, з бородавчастою поверхнею, з слабо вираженою орнаментацією.

Ніжка висотою 5 – 7 см, діаметром 1,5 – 2 см, циліндрична або звужена до основи, щільна, спочатку суцільна, пізніше порожниста, гладка або зморшкувата, біла, з віком рудувата біля основи.

М’якоть тонка, щільна або рихла, ламка, біла, на зрізі слабо буріє, спочатку гіркувата, з віком солодкувата на смак, без вираженого запаху. Реакція з FeSO4 (залізним купоросом) забарвлює м’якоть в сіро-рожевий колір.

Їстівний гриб 4 категорії. Використовується після 15-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, а також соленим.


    Середовище і розповсюдження

Росте з липня до жовтня, в листяних та змішаних лісах, переважно з березами, серед моху, на ґрунті, поодинці та групами.

Розповсюджений майже по всій території України.

Russula aeruginea Russula aeruginea1