Rubroboletus satanas
Синоніми
- Boletus satanas Lenz, 1831
- Suillus satanas (Lenz) Kuntze, 1898
- Tubiporus satanas (Lenz) Maire, 1937
- Suillellus satanas (Lenz) Blanco-Dios, 2015
Опис
Шляпка діаметром 5 – (20) 30 см, спочатку напівсферична, випукла, пізніше подушковидно-розпростерта, в зрілому віці розпростерта, з хвилястими краями. Поверхня шапки гладка, суха, спочатку тонкоповстиста, пізніше гола, брудна-сіра, оливково-сіра, сіра, з рожевим відтінком, часто з жовтими або зеленими розводами.
Гіменофор трубчастий, прирослий. Пори тонкі, круглі, спочатку жовті, пізніше червоні, оливково-червоні, з віком буріють, в місцях дотику синіють.
Споровий порошок оливково-коричневий. Спори 11-15 * 5-7 мкм.
Ніжка висотою 4 – 15 см, діаметром 3 – 10 см, бульбовидна, надута, ріпчастовидна, потовщена біля основи, суцільна, вгорі та біля основи жовто-червона, посередині оранжево-червона, покрита темно-червоною сіткою.
М’якоть щільна, тверда, з віком м’яка, жовта, на зрізі повільно синіє, з часом посиніння зникає. В молодих грибів запах м’якоті горіховий, в старих – дуже неприємний, вонючий.
Отруйний гриб в сирому вигляді. Після тривалого відварювання – слабо отруйний, здатен викликати шлунково-кишкові розлади.
Середовище і розповсюдження
Росте з червня по жовтень в листяних лісах, дібровах, з дубами, буками, грабами, липами, поодинці та невеликими групами, рідко.
В Україні зустрічається по всьому Лісостепу та в Злаково-лучному Степу.