Rhodotus palmatus
Синоніми і застарілі назви
- Pleuropus palmatus (Bull.) Gray, 1821
- Crepidotus palmatus (Bull.) Gillet, 1876
Опис
Шапка діаметром 2 – 15 см, м’ясиста, спочатку випукла, з загнутим краєм, пізніше випукло-розпростерта або увігнуто-розпростерта. Поверхня шапки гладка або зморшкувата, з віком іноді сітчасто-зморшкувата, клейкувата, сірувато-червонувата, рожева, іноді з оранжевим відтінком або кольору лосося, забарвлення залежить від інтенсивності освітлення. Шкірка зі шапки знімається легко. Іноді з шапки виділяються каплі червонуватої рідини.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки середньої густоти, товсті, широко-прирослі або майже вільні, з проміжними пластиночками, спочатку білуваті, пізніше того ж кольору, що й поверхня шапки.
Споровий порошок рожевий. Спори 5-7(9) * 5-7(8) мкм, округло-еліпсовидної або кулястої форми, з однією каплею, рожеві, брудно-рожеві або майже безбарвні.
Ніжка висотою 1 – 7 см, діаметром 0,3 – 1,5 см, ексцентрична, рідше центральна, звужена до основи, часто зігнута, щільна, суцільна, гладка або слабо опушена, вгорі світло-сіро-червонувата, внизу рудувато-червонувата. Довжина ніжки також залежить від інтенсивності освітлення.
М’якоть щільна, еластична, під шкіркою з холодцевидним шаром, того ж кольору, що й поверхня шапки, в ніжці темніша, гіркувата на смак, з приємним або слабо вираженим запахом. Реакція з FeSO4 забарвлює поверхню в темно-зелений колір.
Неїстівний гриб.
Середовище і розповсюдження
Росте з серпня до кінця жовтня, в листяних та змішаних лісах, на пеньках та гнилих стовбурах листяних порід, переважно на в’язах, поодинці та зростками, рідко.
В Україні зустрічається на Правобережному Поліссі.
Література
- Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 114