Psilocybe coprophila

Psilocybe coprophila Псилоцибе гноєлюбива
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Сім’я: Строфарієві (Strophariaceae)
Рід: Псилоцибе (Psilocybe)
Повна назва: Psilocybe coprophila (Bull.) P. Kumm., 1871

Галюциногенний

    Синоніми і застарілі назви

  • Deconica coprophila (Bull.) P. Karst., 1821
  • Geophila coprophila (Bull.) Quél., 1886
  • Stropharia coprophila (Bull.) J.E. Lange, 1936

    Опис   

Шапка діаметром 0,5 – 3,5 см, спочатку напівсферична, пізніше випукло-розпростерта, з невеличким бугорком посередині, з опущеним краєм. Поверхня шапки гола, гладка, штрихувата, в вологу погоду клейкувата, напівпрозора, з залишками покривала на краю, рудувата, в центрі червонувато-коричнева, оливкувато-коричнева, при підсиханні жовтувата.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, широкі, широко прирослі або злегка спускаються на ніжку, спочатку світло-сірі, синювато-сірі, пізніше чорнувато-коричневі.

Споровий порошок фіолетово-чорнуватий. Спори 12-15 * 7-10 мкм, лимоновидної форми, з порою проростання, фіолетово-коричневі.

Ніжка висотою 3 – 6 см, діаметром 0,2 – 0,5 см, циліндрична, іноді потовщена до основи, рівна або зігнута, порожниста, спочатку того ж кольору, що й поверхня шапки, пізніше блідувата, вгорі покрита борошнистим нальотом, нижче злегка пластівчаста, з віком гола.

М’якоть тонка, білувата або бурувата.

Галюциногенний гриб. Містить псилоцибін. Викликає слухові та зорові галюцинації.


    Середовище і розповсюдження

Росте з липня до вересня, на луках та пасовищах, в місцях випасу худоби, на підсихаючих кінських та коров’ячих екскрементах.

Зустрічається в Правобережному та Лівобережному Лісостепу, в Лівобережному Злаково-Лучному Степу, в Розтоцько-Опільських Лісах.


     Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 416