Homophron spadiceum

Homophron spadiceum11 Псатирелла каштанова
Відділ: Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Сім’я: Псатиреллові (Psathyrellaceae)
Рід: Гомофрон (Homophron)
Повна назва: Homophron spadiceum (P. Kumm.) Örstadius & E. Larss., 2015

Їстівний, 4 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Psilocybe spadicea P. Kumm., 1871
  • Drosophila spadicea (Schaeff.) Quél., 1886
  • Pratella spadicea (Schaeff.) J. Schröt., 1889
  • Pilosace spadiceus (Schaeff.) Kuntze, 1898
  • Psathyra spadicea (Schaeff.) Singer, 1936
  • Psathyrella spadicea (Schaeff.) Singer, 1951

    Опис   

Шапка діаметром 3 – 6 (12) см, спочатку випукла, з підігнутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, розпростерта, з широким бугорком посередині, з плоским, рівним краєм. Поверхня шапки гігрофанна, гладка, матова, буро-каштанова, сіро-бура, коричнево-бура, рудувато-коричнева, іржаво-бура, в суху погоду вицвітає до світло-бурої, з темним центром.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, вузькі, вузько прирослі або майже вільні, спочатку білуваті, пізніше світло-каштанові, буро-каштанові, з світлим краєм.

Споровий порошок фіолетово-бурий. Спори 8-10 * 4-6 мкм, видовжено-овальної форми, з гладкою поверхнею, червонувато-коричнюваті.

Ніжка висотою 4 – 9 см, діаметром 0,4 – 1 см, циліндрична, іноді асиметрична, спочатку суцільна, пізніше порожниста, жорстка, волокниста, гладка,  шовковиста, біла, каштаново-біла, біля основи з білим повстистим опушенням.

М’якоть тонка, ламка, водяниста, в ніжці жорстка, світло-бурувата, коричнювата, в ніжці біла, з слабким приємним грибним або редьковим запахом та смаком.

Їстівний гриб 4 категорії. Використовується після 15-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим. Споживаються лише шапки, так як ніжки жорсткі та волокнисті.


    Середовище і розповсюдження

Росте з червня до кінця жовтня, в листяних та змішаних лісах, на гнилих повалених стовбурах та на пеньках дерев листяних порід, переважно осики та берези, біля стовбурів, біля пеньків, групами, зростками.

Зустрічається на Правобережному Поліссі, в Лівобережному Злаково-Лучному Степу, в Розтоцько-Опільських Лісах.    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 415 – 416.