Psathyrella conopilus
Синоніми і застарілі назви
- Psathyrella conopilus var. subatrata (Batsch) Citerin & Bon, 1995
- Psathyra conopila (Fr.) P. Kumm., 1871
- Drosophila conopilus (Fr.) Quél., 1886
Опис
Шапка діаметром 2 – 5 см, дзвониковидна, тупоконусовидна, напротязі всього віку зберігає конусовидну форму. Поверхня гола, без залишків покривала на краях, з рубчастим краєм, гігрофанна, рудувато-коричнева або бурувата, при підсиханні рудувата, тонкозморшкувата.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, прирослі, ламкі, спочатку коричневі, оливково-коричневі, з віком коричнево-чорні, з білим краєм.
Споровий порошок бурувато-чорний. Спори 12-18(20) * 6-12 мкм, непрозорі.
Ніжка висотою 5 – 20 см, діаметром 0,1 – 0,4 см, циліндрична, порожниста, ламка, білувата або жовтувата, гола, слабко повстяно-волосиста біля основи.
М’якоть тонка, ламка, білувата, з віком жовтувата, в шляпці коричнювата, без вираженого запаху, з м’яким смаком.
Їстівний гриб, 4 категорії, особливої харчової цінності немає через малі розміри. Використовується після 10-15 хвилинного відварювання, вареним, смаженим.
Середовище і розповсюдження
Росте з червня по жовтень, в широколистяних лісах, в парках, на лугах, пасовищах, на газонах, на багатих азотом та органікою ґрунтах, на листяному опаді, поодинці та групами.
Зустрічається на Правобережному Поліссі, в Правобережному та Лівобережному Лісостепу, в Лівобережному та Правобережному Злаково-Лучному Степу.
Галерея