Psathyrella candolleana
Синоніми і застарілі назви
- Drosophila candolleana (Fr.) Romagn., 1886
- Hypholoma candolleanum (Fr.) Quél., 1872
- Psathyra candolleanus (Fr.) Bertrand, 1901
Опис
Шапка діаметром 3 – 7 (10) см, спочатку дзвониковидна, пізніше випукло-розпростерта, з тупим бугорком та з залишками білого покривала на краях. Поверхня шапки гігрофанна, гладка, радіально-зморшкувата, в суху погоду біла, білувата, жовтувата, в вологу погоду темно-коричнева, з пурпурово-фіолетовим відтінком, в центрі світло-вохряна, при підсиханні біліє, в центрі залишається охряною.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, вузькі, прирослі, спочатку білуваті, пізніше брудно-рожеві з фіолетовим відтінком, з віком пурпурово-коричневі з білим краєм.
Споровий порошок пурпурово-коричневий. Спори 6-9 * 4-5,5 мкм, широкоовальної форми, з гладкою поверхнею
Ніжка висотою 4 – 8 (10) см, діаметром 0,4 – 0,8 см, циліндрична, злегка потовщена біля основи, порожниста, волокниста, ламка, іноді з кореневидним відростком, біла або кремова, з слабким пластівцевидним нальотом в верхній частині.
М’якоть тонка, ламка, біла, без вираженого запаху.
Їстівний гриб 4 категорії. Використовується після 10-15 хвилинного відварювання, вареним, смаженим.
Середовище і розповсюдження
Росте з травня до середини жовтня, в лісах, в садах, парках, на луках, обабіч доріг, на ґрунті, на гниючій деревині листяних порід, біля старих трухлих пеньків , або на них, групами, скупченими групами, пучками, зустрічається часто.
Розповсюджений в Правобережному та Лівобережному Лісостепу, в Лівобережному та Правобережному Злаково-Лучному Степу, в Карпатах та на Прикарпатті.
Галерея