Pluteus ephebeus

Pluteus_ephebeus_0 Плютей лускатий
 (Плютей ворсистий)
Відділ:   Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас:   Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок:   Агарикальні (Agaricales)
Сім’я:   Плютеєві (Pluteaceae)
Рід:   Плютей (Pluteus)
Повна назва:   Pluteus ephebeus (Fr.) Gillet, 1876

Неїстівний

    Синоніми і застарілі назви

  • Pluteus villosus Quél., 1888
  • Pluteus murinus Bres., 1905
  • Pluteus lepiotoides A. Pearson, 1952
  • Pluteus pearsonii P.D. Orton, 1960

    Опис   

Шапка діаметром 4 – 9 см, товсто-м’ясиста, спочатку напівсферична або випукла, пізніше розпростерта, з тупим  бугорком посередині. Поверхня шапки волокниста, в центрі дрібно-луската, сірувато-коричнювата, темно-сіро-фіолетова, коричнювато-темно-фіолетова, біля крає світліша, з віком розтріскана.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, широкі, вільні, спочатку білуваті або сірувато-рожевуваті, пізніше брудно-рожеві, з білуватим краєм.

Споровий порошок рожевий. Спори 6-8 * 5-7 мкм, широкоеліпсовидної форми, з гладкою поверхнею, рожеві.

Ніжка висотою 4 – 10 см, діаметром 0,4 – 1 см, циліндрична, з невеликим бульбоподібним потовщенням біля основи, суцільна, гладка або шовковисто-луската, білувата або сірувата, біля основи темно-фіолетова.

М’якоть білувата, на зрізі кольору не змінює.

Неїстівний гриб.


    Середовище і розповсюдження

Росте з серпня до жовтня, в листяних та змішаних лісах, в парках та садах, на старих гнилих пеньках, на гнилих залишках деревини, рідко.

Зустрічається на Правобережному Поліссі, в Правобережному Лісостепу та в Карпатах.



    Галерея

Pluteus_ephebeus_1 Pluteus_ephebeus_2 Pluteus_ephebeus_3
     
     

Автор фото: В. Шульга


    Література

  • Зерова М. Я., Єлін Ю. Я., Коз’яков С. М. Гриби: їстівні, умовно істівні, неїстівні, отруйні. — К.: Урожай, 1979. – с. 263
  • Вассер С. П. Флора грибов Украины. Аманитальные грибы. — К.: «Наукова думка», 1992. — с. 65 – 67