Pleurotus ostreatus, Глива звичайна

Pleurotus_ostreatus_10 Глива звичайна
 (Вєшенка звичайна, Плеврот звичайний, Плеврот черепичастий)
Відділ:    Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас:    Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок:    Агарикальні (Agaricales)
Сім’я:    Плевротові (Pleurotaceae)
Рід:    Плеврот (Pleurotus)
Повна назва:    Pleurotus ostreatus  (Jacq.) P. Kumm., 1871

Їстівний, 4 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Pleurotus floridanus Singer, 1946
  • Pleurotus columbinus Quél., 1881

    Опис

Шапка діаметром 3 – 25 см, округла, спочатку випукла, ракушко-подібна, з завернутим донизу краєм, пізніше лійкоподібна, вухоподібна, з прямим, або завернути донизу чи догори краєм. Суміжні шапки утворюють тісні віялоподібні зростки. Поверхня шапки гладка, матова, спочатку голубувато-сіра, темно-сіра, пізніше білувата, жовтувата, попеляста, в зрілих бурувата, бруднувата.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки рідкі або середньої густоти, набігають на ніжку, спочатку білі, пізніше сіруваті, в зрілості жовто-бурі.

Споровий порошок білуватий або рожевуватий. Спори 8-13 * 3-4 мкм, еліпсовидної форми, з гладенькою поверхнею.

Ніжка довжиною 1 – 3 см, діаметром 1 – 2 см, коротка, іноді зовсім відсутня, ексцентрична, бокова, циліндрична, викривлена, світла, часто з повстяним опушенням біля основи.

М’якоть спочатку щільна, м’ясиста, в ніжці тверда, жорстка, пізніше тверда, жорстка, гумова і в шляпці, біла, з легким приємним грибним запахом.

Їстівний гриб 4 категорії, з хорошими харчовими властивостями. В їжу використовуються лише молоді екземпляри, та лише шляпки. Споживається вареним, смаженим, маринованим, соленим. Читати більше про приготування глив.


    Середовище і розповсюдження

Росте з початку жовтня до самих морозів (до кінця листопада, або середини грудня), а також весною відразу після сходу снігу, до кінця березня, в листяних та змішаних лісах, в парках, в посадках, в садах, в дворах, на мертвій та ослабленій деревині листяних порід, частіше на горіхах, тополях, рідше на осиках, грабах, вербах, масово, групами, щорічно.

Зустрічається по всій території України. Вирощується штучно у всьому світі, в промислових маштабах, на субстраті з соломи або з деревної стружки.



    Галерея

Pleurotus_ostreatus_12 Pleurotus_ostreatus_13 Pleurotus_ostreatus_15
Pleurotus_ostreatus_14 Pleurotus_ostreatus_16 Pleurotus_ostreatus_17
Pleurotus_ostreatus_18 Pleurotus_ostreatus_19 Pleurotus_ostreatus_11

   Автор фото: В. Шульга


    Схожі види

  1. Глива ріжкоподібна (Pleurotus cornucopiae), має світліше забарвлення шляпок, та коротші пластинки, які менш набігають на ніжку.
  2. Глива легенева (Pleurotus pulmonarius), має світліше забарвлення шляпок, тонші, менш м’ясисті плодові тіла, та росте з середини весни до осені, а не наприкінці осені та на початку весни.

    Література

  • Зерова М. Я., Єлін Ю. Я., Коз’яков С. М. Гриби: їстівні, умовно їстівні, неїстівні, отруйні. — Київ : Урожай, 1979. — с. 94—95
  • Сухомлин, М. М. Гриби України : Атлас-довідник / М. М. Сухомлин, В. В. Джаган ; Рец. Д. В. Лукашов, Н. А. Бісько ; Наук. ред. В. П. Гелюта. — 2-е видання. — К. : КМ-БУКС, 2017. — с. 99–100