Phallus impudicus

Phallus impudicus L., 1753 Веселка звичайна
 (Фалус смердючий, Фалус нескромний, Зморшок вонючий)
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Фаляльні (Phallales)
Сім’я: Веселкові (Phallaceae)
Рід: Веселка (Phallus)
Повна назва: Phallus impudicus L., 1753

Їстівний, 4 категорія / Неїстівний

    Синоніми і застарілі назви

  • Phallus volvatus Batsch, 1783
  • Morellus impudicus (Pers.) Eaton, 1818
  • Ithyphallus impudicus (L.) E.Fischer, 1888
  • Phallus foetidus Sowerby, 1803

    Опис   

Плодове тіло спочатку напівпідземне, округле, яйцевидне, діаметром до 6 см, з тяжкою міцелію біля основи, пізніше у вигляді шапки та ніжки висотою 10 – 30 см.

Перидій (оболонка плодового тіла) тришаровий, шкірястий, гладкий, білий, кремовий, рожевий або лілуватий, при дозріванні розривається на 2 – 3 лопаті, залишаючись біля основи ніжки у вигляді вольви.

Рецептакула (ніжка) висотою 10 – 22 см, діаметром 2 – 4 см, циліндрична або звужена вгорі та внизу, порожниста, з губчастими стінками, спочатку біла, пізніше жовто-бура.

Шапка висотою 4 – 5 см, дзвониковидна, майже вільна, з’єднана з рецептакулою лише верхівкою, вгорі з щільним диском, з отвором в центрі. Поверхня шапки комірчаста, спочатку біла, бурувато-білувата, сіра, пізніше коричнювата, вкрита слизистою, чорно-оливковою глебою.

Спори 3,5-5 * 1,5-2 мкм, еліпсовидно-циліндричної форми, з гладкою поверхнею.

М’якоть в плодового тіла на стадії яйця желатиноподібна, з редьковим запахом. В зрілому віці, на стадії шапки з ніжкою, має сильний неприємний запах падалі, який приваблює мух та інших комах, які допомагають розповсюджувати спори гриба.

Їстівний гриб 4 категорії, в стадії яйця, в стадії шапки та ніжки – неїстівний. Можна споживати з сирому вигляді, в деяких країнах Європи вважається делікатесом. Має лікарські властивості, в народній медицині спиртові та водяні настойки на Веселці використовуються при лікуванні подагри, шлункових захворювань, ниркових захворювань, ревматизмі, для промивання ран.


    Середовище і розповсюдження

Росте з травня до кінця жовтня, в листяних лісах, на багатих органікою ґрунтах, поодинці та невеликими групами, може утворювати мікоризу з дубами, буками, рідше іншими листяними породами.

Зустрічається по всій території України.


    Галерея

Phallus impudicus L., 1753 Phallus impudicus L., 1753 Phallus impudicus L., 1753
Phallus impudicus L., 1753 Phallus impudicus L., 1753 Phallus impudicus L., 1753
Phallus_impudicus_7 Phallus_impudicus_8

Автор фото: В. Шульга


    Схожі види

  • Веселка Адріана (Phallus hadriani), відрізняється рожево-фіолетовим забарвленням яйця (перидію) та відсутністю неприємного запаху в зрілому віці.

    Література

  1. Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 501 – 502