Phallus impudicus
Синоніми і застарілі назви
- Phallus volvatus Batsch, 1783
- Morellus impudicus (Pers.) Eaton, 1818
- Ithyphallus impudicus (L.) E.Fischer, 1888
- Phallus foetidus Sowerby, 1803
Опис
Плодове тіло спочатку напівпідземне, округле, яйцевидне, діаметром до 6 см, з тяжкою міцелію біля основи, пізніше у вигляді шапки та ніжки висотою 10 – 30 см.
Перидій (оболонка плодового тіла) тришаровий, шкірястий, гладкий, білий, кремовий, рожевий або лілуватий, при дозріванні розривається на 2 – 3 лопаті, залишаючись біля основи ніжки у вигляді вольви.
Рецептакула (ніжка) висотою 10 – 22 см, діаметром 2 – 4 см, циліндрична або звужена вгорі та внизу, порожниста, з губчастими стінками, спочатку біла, пізніше жовто-бура.
Шапка висотою 4 – 5 см, дзвониковидна, майже вільна, з’єднана з рецептакулою лише верхівкою, вгорі з щільним диском, з отвором в центрі. Поверхня шапки комірчаста, спочатку біла, бурувато-білувата, сіра, пізніше коричнювата, вкрита слизистою, чорно-оливковою глебою.
Спори 3,5-5 * 1,5-2 мкм, еліпсовидно-циліндричної форми, з гладкою поверхнею.
М’якоть в плодового тіла на стадії яйця желатиноподібна, з редьковим запахом. В зрілому віці, на стадії шапки з ніжкою, має сильний неприємний запах падалі, який приваблює мух та інших комах, які допомагають розповсюджувати спори гриба.
Їстівний гриб 4 категорії, в стадії яйця, в стадії шапки та ніжки – неїстівний. Можна споживати з сирому вигляді, в деяких країнах Європи вважається делікатесом. Має лікарські властивості, в народній медицині спиртові та водяні настойки на Веселці використовуються при лікуванні подагри, шлункових захворювань, ниркових захворювань, ревматизмі, для промивання ран.
Середовище і розповсюдження
Росте з травня до кінця жовтня, в листяних лісах, на багатих органікою ґрунтах, поодинці та невеликими групами, може утворювати мікоризу з дубами, буками, рідше іншими листяними породами.
Зустрічається по всій території України.
Галерея
Автор фото: В. Шульга
Схожі види
- Веселка Адріана (Phallus hadriani), відрізняється рожево-фіолетовим забарвленням яйця (перидію) та відсутністю неприємного запаху в зрілому віці.
Література
- Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 501 – 502