Paxillus involutus

Paxillus_involutus_10 Свинуха тонка
(Свинушка тонка, корбан бурий, свиняк) 
Відділ: Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Болетальні (Boletales)
Сім’я: Свинухові (Paxillaceae)
Рід: Свинуха (Paxillus)
Повна назва: Paxillus involutus (Batsch) Fr., 1838

Отруйний

    Синоніми і застарілі назви

  • Omphalia involuta (Batsch) Gray, 1821
  • Rhymovis involuta (Batsch) Rabenh., 1844

    Опис

Шапка діаметром 5 – 20 см, м’ясиста, спочатку випукла, з завернутим краєм, пізніше увігнуто-розпростерта, лійковидна, з рівним або хвилястим краєм. Поверхня шапки гладка, бархатиста, суха, в вологу погоду клейкувата, на краях повстисто-волохата, сірувато-рудувата, рудувато-коричнева, бурувато-коричнева, оливково-руда, охряно-коричнева, червоно-коричнева, червоно-бура, з світлішим, жовтуватим або бежевим краєм, в місцях дотику буріє.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вузькі, прирослі, низько спускаються на ніжку, спочатку лимонно-жовті, пізніше жовто-коричневі, іржаво-коричневі, в місцях дотику буріють.

Споровий порошок буро-коричневий. Спори 8-10 * 4-6 мкм, з гладкою поверхнею, охряно-жовті.

Ніжка висотою 2 – 6 см, діаметром 1,5 – 3 см, центральна, ріко ексцентрична, циліндрична, звужена до основи, суцільна, щільна, гладка, вгорі оранжево-жовта, біля основи темно-буро-коричнювата.

М’якоть щільна, м’яка, в шапці жовта або коричнювато-жовта, в ніжці жовтувата, в основі ніжки коричнювата, на зрізі темніє, з приємним запахом.

Отруйний гриб. Містить отруту, яка при споживанні грибів в малих кількостях не проявляє в організмі ніяких симптомів отруєння, та при споживанні в великих кількостях, а особливо, при регулярному споживанні, має здатність накопичуватися, та призводити до отруєння через великий проміжок часу, руйнуючи еретроцити в крові та порушуючи функцію нирок.


     Середовище і розповсюдження

Росте з червня до листопада, на узліссях, в молодих лісових насадження, на сонячних ділянках, з осиками, березами, осокорами, серед трави, поодинці та групами.

Розповсюджений по всій території України.    Галерея

Paxillus_involutus_11 Paxillus_involutus_12 Paxillus_involutus_13
Paxillus_involutus_14 Paxillus_involutus_15 Paxillus_involutus_16
Paxillus_involutus_17 Paxillus_involutus_18 Paxillus_involutus_19

Автор фото: В. Шульга


    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 38

    Посилання на сторінку

Шульга В.М. Свинуха тонка (Paxillus involutus) – Світ грибів України [Електронний ресурс] URL:http://gribi.net.ua/paxillus-involutus-4