Mycenastrum corium
Синоніми і застарілі назви
- Lycoperdon corium Guers., 1805
- Scleroderma corium (Guers.) A.H. Graves, 1830
- Sterrebekia corium (Guers.) Fr., 1849
- Bovista suberosa Fr., 1829
- Bovista spinulosa Peck, 1879
Опис
Плодові тіла наземні або до половини занурені в ґрунт, діаметром 5 – 10 (20) см, округлої, округло-приплюснутої, неправильно-округлої форми, без стерильної тканини під глебою, з кореневидними тяжкими міцелію біля основи.
Екзоперидій (зовнішня оболонка) тонкий, папероподібний, спочатку білуватий, пізніше бурувато-сірий, жовтуватий, при дозріванні руйнується на пластівці та осипається.
Ендоперидій (внутрішня оболонка) товстий (товщиною 2 – 3 мм), спочатку м’який, щільний, коричнюватий, пізніше корковий, буро-сірий, коричневий, при дозріванні розривається на лопаті неправильної форми (іноді зірковидно розривається) до середини або майже до основи плодового тіла.
Глеба (спороносний шар) спочатку камерна, щільна, біла, пізніше пориста, рихла, жовтувата, оливково-жовта, при дозріванні порошиста, темно-коричнева або пурпурово-коричнева.
Споровий порошок оливково-коричневий. Спори 7,7-12 мкм, округлої форми, з бородавчастою поверхнею, жовтувато-коричневі.
Їстівний гриб 4 категорії, в молодому віці (доки м’якоть не почала жовтіти). Використовується смаженим, без попереднього відварювання.
Середовище і розповсюдження
Росте в лісах та парках, на луках на пасовищах, на узбіччях та на узліссях, в степах та на полях, невеликими групами. Висушені залишки ендоперидію зберігаються до весни наступного року, іноді і довше.
Зустрічається по всій території України.
Література
- Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 474 – 475