Lycoperdon pyriforme
Синоніми і застарілі назви
- Utraria pyriformis (Schaeff.) Quél., 1873
- Morganella pyriformis (Schaeff.) Kreisel & D. Krüger, 2003
- Scleroderma bresadolae Schulzer, 1884
Опис
Плодові тіла висотою 1 – 7 см, діаметром 0, 5 – 3 см, широкоовальної, булавовидної, обернено-грушовидної форми, звужені до основи, з довгими, білими, розгалуженими тяжками міцелію.
Екзоперидій (зовнішня оболонка) тонкий, зернистий або дрібно-бородавчастий, рідко короткошипастий або гладенький, спочатку білуватий, пізніше коричнюватий, охряно-коричнюватий, темно-коричневий, темно-червонувато-коричневий.
Ендоперидій (внутрішня оболонка) тонкий, папероподібний, спочатку світло-кремовий, пізніше сірувато-коричневий, іноді сірувато-червонувато-коричневий, при підсиханні сірий, дозріваючи утворює отвір в вершині для вивільнення спорової маси.
Глеба (спороносний шар) камерна, спочатку біла, пізніше оливково-зеленувата, оливково-коричнева, сіро-коричнева, при дозріванні порошиста.
Споровий порошок оливково-коричневий. Спори (2,4) 3,5-4,5 (5,5) мкм, округлої форми, з бородавчастою або гладкою поверхнею, жовто-коричневі.
Їстівний гриб 4 категорії, в молодому віці (доки м’якоть не почала темніти). Використовується вареним, смаженим, без попереднього відварювання.
Середовище і розповсюдження
Росте в хвойних, листяних та змішаних лісах, на трухлявих стовбурах та на пеньках, на гнилій деревині зануреній в грунт, рідко на порослих мохом живих стовбурах та на ґрунті серед моху, переважно скупченими групами.
Розповсюджений на Правобережному та Лівобережному Поліссі, в Правобережному та Лівобережному Лісостепу, в Лівобережному Злаково-Лучному Степу, в Карпатах.
Література
- Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 467