Morchella steppicola

Morchella_steppicola_10 Зморшок степовий
Відділ: Аскомікотові гриби (Ascomycota)
Клас: Пецицоміцети (Pezizomycetes)
Порядок: Пецицальні (Pezizales)
Сім’я: Зморшкові (Morchellaceae)
Рід: Зморшок (Morchella)
Повна назва: Morchella steppicola Zerova, 1941

Умовно їстівний, 4 категорія

    Опис  

Плодове тіло висотою 5 – 25 см, діаметром 3 – 5 см, складається з шапки та ніжки.

Шапка яйцевидна, широкояйцевидна, округла, неправильної форми, іноді сплюснута з боків або з верху, звивисто-складчаста, комірчаста, з глибокими вузькими комірками, зросла з ніжкою, порожниста, з 2-ма – 4-ма ізольованими камерами. Поверхня шапки спороносна, брудно-бурувато-сіра,  при висиханні жовтіє, набуває брудно-жовтого, брудно-буруватого забарвлення.

Ніжка висотою 4 – 9 см, завжди коротша та вужча за шапку, діаметром 4 – 6 см, товста, циліндрична, зморшкувата, спочатку суцільна, пізніше порожниста, з кількома камерами, спочатку біла, пізніше сірувато-біла, брудно-біла.

Споровий порошок жовтуватий. Аски 180-240 * 18-24 мкм, циліндричної форми, 8-ми спорові. Спори 17-36 * 10*18 мкм, еліпсовидної форми.

М’якоть біла, з приємним запахом.

Умовно їстівний гриб 4 категорії, з добрими харчовими якостями. Використовується після 20-ти хвилинного відварювання, вареним та смаженим.


   Середовище і розповсюдження

Росте з середини квітня до середини травня, в цілинних степах, на ґрунті, серед трави, рідкими  групами.

Зустрічається  на Правобережному Поліссі, в Правобережному Лісостепу, в Правобережному та Лівобережному Злаково-Лучному Степу, в Правобережному та Лівобережному Злаковому Степу. Занесений до Червоної Книги України, зі статусом “рідкісний”. В світі вид поширений в Молдові, на півдні Росії, та в Середній Азії.    Галерея

Morchella_steppicola_11 Morchella_steppicola_12 Morchella_steppicola_14
Morchella_steppicola_15 Morchella_steppicola_16 Morchella_steppicola_10

Автор фото: В. Шульга


     Схожі види

Зморшок їстівний (Morchella esculenta) та Зморшок звичайний (Morchella vulgaris), мають темніше забарвлення, однокамерну порожнисту ніжку, та ростуть в лісі, а не на луках та в степах.

Зморшок товстоногий (Morchella crassipes), має більші розміри, однокамерну порожнисту ніжку, росте в лісах, а не на луках та в степах.


    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / С. Ф. Морочковський, М. Я. Зерова, З. Г. Лавітська, М. Ф. Смітська // Аскоміцети. – Т. 2, – К. : Наук. думка, 1969. – с. 346

    Посилання на сторінку

Шульга В.М. Зморшок степовий (Morchella steppicola) – Світ грибів України [Електронний ресурс] URL: http://gribi.net.ua/morchella-steppicola