Montagnea candollei

Montagnea arenaria2 Монтанея піщана
 (Монтанея Кандолля)
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Сім’я: Печерицеві (Agaricaceae)
Рід: Монтанея (Montagnea)
Повна назва: Montagnea candollei (Fr.) Fr., 1854

Неїстівний

    Синоніми і застарілі назви

  • Montagnea arenaria (DC.) Zeller, 1943
  • Agaricus arenarius DC., 1815
  • Montagnea arenarius (DC.) Zeller, 1943
  • Montagnites candollei Fr., 1838

    Опис   

Плодові тіла спочатку напівпідземні, округлі, діаметром до 3 см, пізніше наземні, утворюють шапку та ніжку.

Шапка діаметром 1 – 7 см, тонка, спочатку напівсферична, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, з тупим бугорком та злегка увігнута посередині, з піднятим догори краєм, нестійка, з віком руйнується і зникає. Поверхня шапки велико-луската, спочатку світло-кремова, пізніше солом’яно-сірувата, сірувато-коричнювата.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, з хвилястим краєм, спочатку білуваті, кремові, пізніше чорно-бурі, чорні, з віком після зникнення тканин шапки, залишаються прикріпленими до її центрального залишку.

Споровий порошок чорний. Спори 10-16 * 7-10 мкм, видовжено-яйцевидної або овальної форми, з гладкою поверхнею, з порою проростання, чорні, непрозорі.

Ніжка висотою 8 – 25 см, діаметром 0,5 – 2 см, циліндрична, злегка розширена біля вершини, з вольвою, спочатку м’ясиста, пізніше дерев’яниста, спочатку суцільна, пізніше порожниста, спочатку біла, гладка, пізніше жовтувата, покрита відстовбурченими лусочками, з віком рубчаста. Вольва плівчаста, в нижній частині приросла, вгорі вільна, часто повністю занурена в ґрунт.

Неїстівний гриб.


    Середовище і розповсюдження

Росте з серпня до кінця вересня, в цілинних степах, на луках, в піщаних та глинистих напівпустелях, на ґрунті, поодинці, іноді невеликими групами, рідко.

Зустрічається в Лівобережному та Правобережному Злаково-Лучному та Злаковому Степу.


    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 388
Montagnea arenaria Montagnea arenaria3