Macrolepiota mastoidea, Гриб-зонтик сосковидний
Синоніми і застарілі назви
- Agaricus mastoideus Fr., 1821
- Lepiota mastoidea (Fr.) P. Kumm., 1871
- Lepiota excoriata subsp. mastoidea (Fr.) Quél., 1888
- Leucocoprinus mastoideus (Fr.) Singer, 1939
- Lepiotophyllum mastoideum (Fr.) Locq., 1942
- Agaricus gracilentus Krombh., 1836
- Lepiota rickenii Velen., 1939
- Lepiota excoriata var. konradii Huijsman, 1943
- Lepiota konradii Huijsman ex P.D. Orton, 1960
Опис
Шапка діаметром 5 – 12 см, спочатку конусовидна або дзвониковидна, з підвернутим краєм, пізніше конусовидно-розпростерта, випукло-розпростерта, з великим, загостреним, сосковидним горбочком в центрі, з тонким хвилястим краєм. Поверхня шапки блідо-охряна, бурувато-охряна, рудувато-коричнювата, з віком розтріскується утворюючи світло-коричневі лусочки, в центрі темніша, майже не розтріскана, біля країв з рідшими лусочками.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, вільні, м’які, спочатку білі, пізніше кремові.
Споровий порошок білий. Спори 14-21 * 8-10,5 мкм, еліпсовидної або видовжено-овальної форми, з гладкою поверхнею.
Ніжка висотою 8 – 15 см, діаметром 0,3 – 1 см, циліндрична, з невеликим бульбоподібним потовщенням біля основи, з кільцем, порожниста, луската, рудувата, рудувато-коричнювата, світло-коричнева, покрита дрібними жовтуватими або коричнюватими лусочками. Кільце вузьке, коричнювате, вгорі білувате, розташоване в верхній частині ніжки, нестійке, рухоме, з віком часто спадає по ніжці.
М’якоть м’яка, біла, на зрізі кольору не змінює, з приємним грибним запахом.
Їстівний гриб 4 категорії. Використовується після 10-ти хвилинного відварювання, вареним, маринованим, а також смаженим без попереднього відварювання. Споживаються лише шапки.
Середовище і розповсюдження
Росте з серпня до кінця жовтня, в листяних, хвойних та змішаних лісах, на відкритих лісових галявинах, на узліссях, в садах та парках, на ґрунті, серед трави, групами, часто утворює “відьмині кільця”.
Розповсюджений по всьому Поліссі, та в Правобережному та Лівобережному Лісостепу.
Різновидності
Гриб-зонтик стрункий (Macrolepiota mastoidea var. gracilenta (Krombh.) Blanco-Dios, 2016), відрязняється розмірами спорів та менш вираженим горбочком в центрі.
Гриб-зонтик Конрада (Macrolepiota mastoidea var. konradii (Huijsman ex P.D. Orton) Blanco-Dios, 2016), шкірка на шапці розтріскується зіркоподібно, не покриваючи поверхню ближче до країв шапки.
До недавного часу ці дві різновидності вважалися окремими видами, Macrolepiota gracilenta та Macrolepiota konradii відповідно.
Галерея