Lycoperdon perlatum
Синоніми і застарілі назви
- Lycoperdon gemmatum var. perlatum (Pers.) Fr., 1829
- Lycoperdon gemmatum Batsch, 1783
Опис
Плодові тіла діаметром 1 – 5 (8) см, висотою 1,5 – 9 см, округлої, коротко-булавовидної або видовжено-булавовидної форми, вгорі округло розширені, внизу з стерильною тканиною, переважно ніжковидно видовжені до 2 – 3 см, з розгалуженими тяжками міцелію.
Екзоперидій (зовнішня оболонка), спочатку білий, пізніше сіруватий, при дозріванні коричневий, іноді розривається на частини і відпадає, покритий дрібними, нестійкими шипами та бородавками, зібраними в групи.
Ендоперидій (внутрішня оболонка) тонкий, спочатку жовтуватий, пізніше сірувато-коричневий, при дозріванні утворю округлий отвір з зубчастими краями для вивільнення спорової маси.
Глеба камерна, спочатку біла, м’яка, з приємним запахом, пізніше оливково-жовта, ватоподібна, згодом сірувато-коричнева, при дозріванні порошиста.
Споровий порошок сірувато-оливково-коричневий. Спори 3,5-5 мкм, округлої форми, з шершавою, іноді бородавчастою або гладкою поверхнею, жовтуваті.
Їстівний гриб 4 категорії, в молодому віці (доки м’якоть не почала темніти). Використовується вареним, смаженим, без попереднього відварювання.
Середовище і розповсюдження
Росте з весни до пізньої осені, в хвойних, листяних та змішаних лісах, на луках та пасовищах, в степах, на ґрунті та на гнилій деревині, поодинці та групами.
Розповсюджений по всій території України.
Галерея
Література
- Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 465.
- Єлін Ю. Я., Зерова М. Я., Лушпа В. І., Шаброва С. І. Дари лісів. — К.: Урожай, 1979.
- Зерова М. Я., Єлін Ю. Я., Коз’яков С. М. Гриби: їстівні, умовно їстівні, неїстівні, отруйні. — Київ : Урожай, 1979. — с. 148–149.