Leucoagaricus nympharum

Leucoagaricus_nympharum_10 Білопечериця дівоча
 (Гриб-зонтик дівочий, Гриб-парасолька дівоча)
Відділ:   Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас:   Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок:   Агарикальні (Agaricales)
Сім’я:   Печерицеві (Agaricaceae)
Рід:   Білопечериця (Leucoagaricus)
Повна назва:   Leucoagaricus nympharum (Kalchbr.) Bon, 1977

Їстівний, 4 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Agaricus nympharum Kalchbr., 1873
  • Lepiota nympharum (Kalchbr.) Kalchbr., 1878
  • Macrolepiota nympharum (Kalchbr.) Wasser, 1985
  • Agaricus rhacodes var. puellaris Fr., 1863
  • Lepiota densesquamosa Velen., 1920
  • Leucocoprinus puellaria (Fr.) Locq., 1945

    Опис   

Шапка діаметром 4 – 10 см, спочатку яйцевидна або напівсферична, пізніше випукло-розпростерта або зонтиковидна, з низьким, ледве вираженим бугорком посередині, з тонким, бахромчастим краєм. Поверхня шапки гола, біла, брудно-біла, покрита волокнистими, білими (іноді чорніючими з віком) лусочками, на бугорку гола, блідо-бурувата.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вільні, з коларіумом, спочатку білі, пізніше світло-рожеві, в місцях дотику набувають брудно-коричневого кольору.

Споровий порошок білуватий або білувато-кремовий. Спори 8-9 * 5-6 мкм, еліпсовидної або еліпсовидно-яйцевидної форми, з гладкою поверхнею, з порою проростання, з однією каплею, безбарвні.

Ніжка висотою 6 – 15 см, діаметром 0,3 – 1 см, циліндрична, догори звужена, донизу розширена, з невеликим бульбоподібним потовщенням біля основи, іноді злегка зігнута, спочатку суцільна, пізніше порожниста, з кільцем, гола, гладка, волокниста, спочатку брудно-біла, пізніше брудно-коричнева. Кільце просте, широке, рухоме, нестійке, вгорі гладке, біле, внизу покрите пластівчастим нальотом, з хвилястим краєм, розташоване в верхній частині ніжки

М’якоть тонка, спочатку біла, з віком білувато-рожевувата, на зрізі в основі ніжки злегка червоніє, на інших ділянках кольору не змінює, з запахом редьки.

Їстівний гриб 4 категорії. Використовується після 15-ти хвилинного відварювання, вареним, або без попереднього відварювання смаженим.


    Середовище і розповсюдження

Росте з серпня до жовтня, в хвойних соснових та змішаних з сосною лісах, на лугах, на вологих ділянках, на ґрунті, поодинці та групами, рідко.

Зустрічається на Правобережному Поліссі та в Правобережному Лісостепу.    Галерея

Leucoagaricus_nympharum_11 Leucoagaricus_nympharum_12 Leucoagaricus_nympharum_13
Leucoagaricus_nympharum_14 Leucoagaricus_nympharum_15 Leucoagaricus_nympharum_16
Leucoagaricus_nympharum_17 Leucoagaricus_nympharum_18 Leucoagaricus_nympharum_10

Автор фото: В. Шульга


    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 283
  • Вассер С. П. Флора грибов Украины. Агариковые грибы / отв. ред. И. А. Дудка. — К.: «Наукова думка», 1980. — с. 299 – 300