Lepiota lilacea

Lepiota_lilacea_0 Лепіота лілувата
 
Відділ:   Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас:   Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок:   Агарикальні (Agaricales)
Сім’я:   Печерицеві (Agaricaceae)
Рід:   Лепіота (Lepiota)
Повна назва:   Lepiota lilacea Bres., 1892

Отруйний

    Синоніми і застарілі назви

  • Lepiotula lilacea (Bres.) Wasser, 1976

    Опис   

Шапка діаметром 2 – 4 см, спочатку напівсферична або дзвониковидна, з підвернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, з горбочком посередині, з розпростертим краєм. Поверхня шапки шовковиста, сірувато-коричнева, червонувато-коричнева, коричнево-пурпурова, покрита дрібними, рідкими, пластівчастими, ліловими або лілово-бурими лусочками, між якими видніється біла м’якоть, в центрі майже гола, темно-бура.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вільні, білі або біло-кремові.

Споровий порошок білуватий або білувато-кремовий. Спори 4-6 * 2-3,5 мкм, клиновидної або яйцевидної форми, з гладкою поверхнею, безбарвні.

Ніжка висотою 2 – 4 см, діаметром 0,2 – 0,4 см, циліндрична, злегка звужена до основи, часто зігнута, з кільцем, порожниста, білувата, гола, біля основи лілувата, фіолетово-лілова, фіолетово-пурпурова, шовковиста. Кільце вузьке, вгорі біле, нижче фіолетово-лілове, розташоване в верхній частині ніжки.

М’якоть біла або рожевувата, на зрізі кольору не змінює, на зрізі в ніжці червоніє, з приємним запахом або без вираженого запаху.

Отруйний гриб.


    Середовище і розповсюдження

Росте з червня до жовтня, в листяних лісах, в лісопосадках, в акацієвих насадження, на трав’янистих ділянках, поодинці та групами, рідко.

Зустрічається на Правобережному Поліссі, в Правобережному та Лівобережному Лісостепу, в Лівобережному Злаково-Лучному Степу та в Лівобережному Злаковому Степу.    Галерея

Lepiota_lilacea_1 Lepiota_lilacea_2 Lepiota_lilacea_3
Lepiota_lilacea_4 Lepiota_lilacea_5 Lepiota_lilacea_0
     

Автор фото: В. Шульга


    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 281
  • Вассер С. П. Флора грибов Украины. Агариковые грибы / отв. ред. И. А. Дудка. — К.: «Наукова думка», 1980. — с. 246