Lepiota lilacea
Синоніми і застарілі назви
- Lepiotula lilacea (Bres.) Wasser, 1976
Опис
Шапка діаметром 2 – 4 см, спочатку напівсферична або дзвониковидна, з підвернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, з горбочком посередині, з розпростертим краєм. Поверхня шапки шовковиста, сірувато-коричнева, червонувато-коричнева, коричнево-пурпурова, покрита дрібними, рідкими, пластівчастими, ліловими або лілово-бурими лусочками, між якими видніється біла м’якоть, в центрі майже гола, темно-бура.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вільні, білі або біло-кремові.
Споровий порошок білуватий або білувато-кремовий. Спори 4-6 * 2-3,5 мкм, клиновидної або яйцевидної форми, з гладкою поверхнею, безбарвні.
Ніжка висотою 2 – 4 см, діаметром 0,2 – 0,4 см, циліндрична, злегка звужена до основи, часто зігнута, з кільцем, порожниста, білувата, гола, біля основи лілувата, фіолетово-лілова, фіолетово-пурпурова, шовковиста. Кільце вузьке, вгорі біле, нижче фіолетово-лілове, розташоване в верхній частині ніжки.
М’якоть біла або рожевувата, на зрізі кольору не змінює, на зрізі в ніжці червоніє, з приємним запахом або без вираженого запаху.
Отруйний гриб.
Середовище і розповсюдження
Росте з червня до жовтня, в листяних лісах, в лісопосадках, в акацієвих насадження, на трав’янистих ділянках, поодинці та групами, рідко.
Зустрічається на Правобережному Поліссі, в Правобережному та Лівобережному Лісостепу, в Лівобережному Злаково-Лучному Степу та в Лівобережному Злаковому Степу.
Галерея