Lepiota сristata
Синоніми і застарілі назви
- Agaricus cristatus Bolton, 1788
- Agaricus colubrinus var. cristatus (Bolton) Pers., 1801
- Lepiota colubrina var. cristata (Bolton) Gray, 1821
- Lepiotula cristata (Bolton) E. Horak, 1968
Опис
Шапка діаметром 1,5 – 5 см, спочатку дзвониковидна або випукла, з підвернутим краєм, пізніше розпростерта, з горбочком посередині, з розпростертим краєм. Поверхня шапки шовковиста, білувата, в центрі темніша, бурувата, жовтувато-коричнева або коричнево-бура, покрита буруватими або буро-коричневими лусочками, – залишками загального покривала.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вільні, спочатку білуваті, пізніше кремові.
Споровий порошок білуватий або білувато-кремовий. Спори 5-8,5 * 2-3 мкм, клиновидної форми, з гладкою поверхнею, безбарвні.
Ніжка висотою 2,5 – 7 см. діаметром 0,2 – 0,5 см, циліндрична, злегка розширена до основи, часто зігнута, з швидко зникаючим кільцем, порожниста, гладка, іноді волокниста, шовковиста, кремова, внизу черовнувато-коричнева. Кільце вузьке, вгорі біле, внизу з червонуватим відтінком, швидко зникаюче.
М’якоть біла, на зрізі кольору не змінює, на зрізі в ніжці набуває рожевувато-червонуватого забарвлення, з сильним неприємним запахом та смаком.
Отруйний гриб.
Середовище і розповсюдження
Росте з липня до жовтня, в листяних, хвойних та змішаних лісах, на лісових галявинах, в лісових насадженнях, в садах та парках, на лугах та пасовищах, на городах, поодинці та групами, часто.
Розповсюджений по всій території України.
Галерея
Автор фото: В. Шульга
Література
- Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 281
- Вассер С. П. Флора грибов Украины. Агариковые грибы / отв. ред. И. А. Дудка. — К.: «Наукова думка», 1980. — с. 244 – 246
Посилання на сторінку
Шульга В.М. Лепіота гребінчаста (Lepiota cristata) – Світ грибів України [Електронний ресурс] URL: http://gribi.net.ua/lepiota-cristata