Lactifluus bertillonii

Lactifluus bertillonii1 Хрящ-молочник Бертіллоні
 
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Руссуальні (Russulales)
Сім’я: Сироїжкові (Russulaceae)
Рід: Хрящ-молочник (Lactarius)
Повна назва: Lactifluus bertillonii (Neuhoff ex Z. Schaef.) Verbeken, 2011

Неїстівний

    Синоніми і застарілі назви

  • Lactarius vellereus var. bertillonii Neuhoff ex Z. Schaef., 1979
  • Lactarius bertillonii (Neuhoff ex Z. Schaef.) Bon, 1980

     Опис

Шапка діаметром 10-18 см, м’ясиста, спочатку випукла, з підвернутим краєм,  пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, увігнуто-розпростерта, лійковидна, часто нерівна, хвиляста, з загнутим  краєм. Поверхня шапки бархатиста, повстиста, суха, спочатку, біла пізніше кремова, з буруватими плямами.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, або середньої густоти, часто розгалужені, прирослі, злегка спускаються на ніжку, спочатку білі, пізніше сіруваті, кремові, іноді з рожевим відтінком, в місцях пошкодження набувають охряно-червонуватого забарвлення.

Споровий порошок білий або охряно-білий.

Ніжка висотою 3 – 7 см, діаметром  2 – 4 см, коротка, конічно звужена до основи, щільна, суцільна, гладка або злегка бархатиста, білувата, в місцях дотику буріє.

М’якоть м’ясиста, щільна, жорстка, біла, на зрізі кольору не змінює, в ніжці злегка буріє, пекуче-їдка на смак, з неприємним кислим запахом. Молочний сік білий або кремовий, на повітрі набуває злегка кремового забарвлення, пекуче-їдкий на смак. Реакція з КОН забарвлює молочний сік в жовто-оранжевий колір.

Неїстівний гриб, або умовно їстівний, в соленому вигляді, після тривалого вимочування та відварювання.


    Середовище і розповсюдження

Росте з серпня до вересня, в листяних та змішаних лісах, поодинці та групами, утворює мікоризу з буками, дубами, березами.


Схожі види

Скрипиця (Lactarius vellereus), має гіркуватий, не пекуче-їдкий на смак молочний сік, який в реакції з КОН забарвлення не змінює.

Lactifluus bertillonii Lactifluus bertillonii2 Lactifluus bertillonii3