Lactarius volemus

Lactarius_volemus_0 Хрящ-молочник червоно-коричневий
 (Груздь червоно-коричневий, Молочай, Підмолочник, Підгорішник)
Відділ: Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Руссуальні (Russulales)
Сім’я: Сироїжкові (Russulaceae)
Рід: Хрящ-молочник (Lactarius)
Повна назва: Lactarius volemus (Fr.) Fr., 1838

Їстівний, 4 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Galorrheus volemus (Fr.) P. Kumm., 1871
  • Lactarius wangii JZ Ying & HA Wen, 2005

     Опис

Шапка діаметром 3 – 10 (20) см, м’ясиста, спочатку  випукла, з підвернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, увігнуто-розпростерта, з невеликим бугорком посередині, з опущеним або прямим, товстим, зморшкуватим краєм. Поверхня шапки спочатку тонко-повстиста, бархатиста, пізніше гола, суха, матова, червоно-оранжево-коричнева, червоно-рудо-коричнювата, жовто-руда, цегляно-оранжева, світліша біля країв, без концентричних зон.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вузькі, прирослі, іноді злегка спускаються на ніжку, спочатку жовтувато-білуваті, пізніше світло-охряні, охряно-коричневі, охряно-червоні, в місцях дотику коричневіють.

Споровий порошок білий. Спори 8-12 – 7-11 мкм, овально-округлої форми, з рідко-бородавчастою поверхнею.

Ніжка висотою 3 – 10 см, діаметром 1 – 3 см, циліндрична, іноді звужена до основи, щільна, суцільна, гола, матова, того ж кольору, що й поверхня шапки, або світліша, в місцях дотику темніє.

М’якоть щільна, м’ясиста, товста, білувата або жовтувата, на зрізі спочатку коричневіє, згодом буріє, з приємним смаком, на з неприємним запахом оселедця. Молочний сік білий, липкий, тягучий, на повітрі повільно сіріє, темніє, буріє, солодкуватий, не їдкий на смак.

Їстівний гриб 4 категорії. Використовується вареним, смаженим, маринованим, соленим.


    Середовище і розповсюдження

Росте з липня до вересня, в листяних, хвойних та змішаних лісах, з ліщиною, з дубом, з ялиною, поодинці та невеликими групами, рідко.

Зустрічається на Правобережному Поліссі, в Правобережному та Лівобережному Лісостепу, в Карпатах, в Розтоцько-Опільських Лісах.  Галерея

Lactarius_volemus_1 Lactarius_volemus_2 Lactarius_volemus_3
Lactarius_volemus_4 Lactarius_volemus_5 Lactarius_volemus_6

Автор фото: В. Шульга


    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 67