Lactarius volemus
Синоніми і застарілі назви
- Galorrheus volemus (Fr.) P. Kumm., 1871
- Lactarius wangii JZ Ying & HA Wen, 2005
Опис
Шапка діаметром 3 – 10 (20) см, м’ясиста, спочатку випукла, з підвернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, увігнуто-розпростерта, з невеликим бугорком посередині, з опущеним або прямим, товстим, зморшкуватим краєм. Поверхня шапки спочатку тонко-повстиста, бархатиста, пізніше гола, суха, матова, червоно-оранжево-коричнева, червоно-рудо-коричнювата, жовто-руда, цегляно-оранжева, світліша біля країв, без концентричних зон.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вузькі, прирослі, іноді злегка спускаються на ніжку, спочатку жовтувато-білуваті, пізніше світло-охряні, охряно-коричневі, охряно-червоні, в місцях дотику коричневіють.
Споровий порошок білий. Спори 8-12 – 7-11 мкм, овально-округлої форми, з рідко-бородавчастою поверхнею.
Ніжка висотою 3 – 10 см, діаметром 1 – 3 см, циліндрична, іноді звужена до основи, щільна, суцільна, гола, матова, того ж кольору, що й поверхня шапки, або світліша, в місцях дотику темніє.
М’якоть щільна, м’ясиста, товста, білувата або жовтувата, на зрізі спочатку коричневіє, згодом буріє, з приємним смаком, на з неприємним запахом оселедця. Молочний сік білий, липкий, тягучий, на повітрі повільно сіріє, темніє, буріє, солодкуватий, не їдкий на смак.
Їстівний гриб 4 категорії. Використовується вареним, смаженим, маринованим, соленим.
Середовище і розповсюдження
Росте з липня до вересня, в листяних, хвойних та змішаних лісах, з ліщиною, з дубом, з ялиною, поодинці та невеликими групами, рідко.
Зустрічається на Правобережному Поліссі, в Правобережному та Лівобережному Лісостепу, в Карпатах, в Розтоцько-Опільських Лісах.
Галерея