Lactarius vellereus

Lactarius_vellereus_0 Скрипиця
 (Хрящ-молочник повстистий, Груздь повстистий)
Відділ: Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Руссуальні (Russulales)
Сім’я: Сироїжкові (Russulaceae)
Рід: Хрящ-молочник (Lactarius)
Повна назва: Lactarius vellereus (Fr.) Fr., 1838

Умовно їстівний, 4 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Galorrheus vellereus (Fr.) P. Kumm., 1871
  • Lactifluus vellereus (Fr.) Kuntze, 1891

     Опис

Шапка діаметром 5 – 15 (20) см, м’ясиста, спочатку випукла, увігнуто-випукла, з підвернутим краєм, пізніше увігнуто-розпростерта, лійковидна, з плоским, тонким, гладким краєм. Поверхня шапки повстиста, суха, матова, спочатку біла, пізніше брудно-біла, жовтувато-біла, коричнювато-біла, з жовтуватими або охряними плямами.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки рідкі, вузькі, прирослі, злегка спускаються на ніжку, спочатку білуваті, пізніше кремові, охряні, рожевувато-жовтуваті, з рудуватим та буруватими плямами, на пошкоджених ділянках темніють.

Споровий порошок білий. Спори 9-12 * 7,5-10 мкм, еліпсовидної або майже округлої форми.

Ніжка висотою 2 – 6 (10) см, діаметром 2 – 5  см, циліндрична або звужена до основи, щільна, суцільна, тонко-повстиста, матова, спочатку білувата, пізніше жовтувата, з охряними плямами.

М’якоть товста, щільна, біла, з віком жовтувата, на зрізі спочатку повільно жовтіє, згодом рожевіє, гіркувата на смак, з приємним запахом. Молочний сік білий, на повітрі кольору не змінює, або злегка жовтіє, гіркуватий на смак.

Плодові тіла настільки жорсткі, що при терті однієї шапки з іншою, чути характерний скрип, від чого і назва – “скрипиця”.

Умовно їстівний гриб 4 категорії, з низькими харчовими якостями, або неїстівний. Використовується лише соленим, після 2-х денного вимочування, та 20-ти хвилинного відварювання.


    Середовище і розповсюдження

Росте з липня до листопада, в листяних, хвойних та змішаних лісах, поодинці та групами, часто.

Розповсюджений на Правобережному Поліссі, в Західному та Лівобережному Лісостепу, в Карпатах.    Галерея

Lactarius_vellereus_0 Lactarius_vellereus_1

Автор фото: В. Шульга


    Схожі види

  1. Хрящ-молочник Бертілона (Lactifluus bertillonii), має пекуче-їдкий, не гіркуватий молочний сік, який в реакції з КОН забарвюється в жовто-оранжевий колір.

    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 61 – 62

    Посилання на сторінку

Шульга В.М. Скрипиця (Lactarius vellereus) – Світ грибів України [Електронний ресурс] URL: http://gribi.net.ua/lactarius-vellereus