Lactarius uvidus

Lactarius uvidus1 Хрящ-молочник сірий ліловіючий
 (Хрящ-молочник ліловіючий, Хрящ-молочник мокрий)
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Руссуальні (Russulales)
Сім’я: Сироїжкові (Russulaceae)
Рід: Хрящ-молочник (Lactarius)
Повна назва: Lactarius uvidus (Fr.) Fr., 1838

Умовно їстівний, 3 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Galorrheus uvidus (Fr.) P. Kumm., 1871
  • Lactifluus uvidus (Fr.) Kuntze, 1891
  • Lactarius lividorubescens (Batsch) Burl., 1908

     Опис

Шапка діаметром 4 – 10 см, спочатку випукла, з підвернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, увігнуто-розпростерта, іноді лійковидна, іноді з бугорком посередині, з тонким, плоским краєм. Поверхня шапки гола, слизиста або клейкувата, при підсиханні блискуча, невиразно-зональна, з більш темними зонами, білувата, сірувата, сірувато-бурувата, фіолетово-сіра, сірувато-лілово-коричнева, іноді з рожевуватими плямами.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, вузькі, тонкі, прирослі, злегка спускаються на ніжку, спочатку білуваті, пізніше жовтуваті, в місцях дотику набувають лілового або синюватого забарвлення.

Споровий порошок жовтуватий. Спори 9-10,5 * 7,5-8,5 мкм, еліпсовидної або майже округлої форми, з бородавчастою поверхнею.

Ніжка висотою 5 – 10 см, діаметром 0,5 – 2  см, циліндрична, іноді звужена біля основи, щільна, спочатку суцільна, пізніше з порожниною, клейкувата, спочатку білувата, пізніше світло-сірувато-лілувата, біля основи, повстисто-волокниста, жовтувата, в місцях дотику ліловіє.

М’якоть щільна, тонка, ламка, білувата, в ніжці жовтувата, гіркувата на смак. Молочний сік білий, на повітрі забарвлюється в ліловий колір, гіркуватий на смак.

Умовно їстівний гриб 3 категорії. Використовується лише соленим, після 2 – 3 денного вимочування та 15-ти хвилинного відварювання.


    Середовище і розповсюдження

Росте з середини серпня до жовтня, в листяних, хвойних та змішаних лісах, на узліссях, серед кущів, на лугах, на вологих ділянках, в низинах, з березами, осиками, вільхами, поодинці та групами.

В Україні розповсюджений в Лівобережному Лісостепу та на Правобережному Поліссі.

Lactarius uvidus Lactarius uvidus2 Lactarius uvidus3