Lactarius repraesentaneus
Синоніми і застарілі назви
- Lactifluus repraesentaneus (Britzelm.) Kuntze, 1891
- Lactarius scrobiculatus var. repraesentaneus (Britzelm.) Killerm., 1933
Опис
Шапка діаметром 5 – 10 (15) см, м’ясиста, спочатку випукла, з підвернутим краєм, пізніше плоско-розпростерта, увігнуто-розпростерта, лійковидна, іноді з горбочком посередині, з опущеним, волохатим краєм. Поверхня шапки в центрі гола, біля країв волокнисто-луската, суха, в вологу погоду слизиста або клейка, при підсиханні блискуча, слабо концентрично-зональна, яскраво-жовта, золотисто-жовта, жовта, в місцях дотику ліловіє.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки середньої густоти, вузькі, прирослі, злегка спускаються на ніжку, спочатку жовтуваті, пізніше рожево-жовті, з лілувато-бурими плямами.
Споровий порошок жовтий. Спори 9,5-11,5 * 8-9,5 мкм, округло-овальної форми.
Ніжка висотою 4 – 8 см, діаметром 1 – 3 см, циліндрична, іноді звужена біля основи, щільна, спочатку суцільна, пізніше порожниста, суха, в вологу погоду клейка, з буруватим ямками, того ж кольору, що й поверхня шапки, або світліша, в місцях дотику ліловіє.
М’якоть м’ясиста, щільна, жовтувата, кремова, жовто-бурувата, на зрізі набуває нерівномірного лілового забарвлення, злегка гіркувата на смак, з стійким приємним запахом. Молочний сік білий або безбарвний, на повітрі ліловіє, гіркуватий на смак.
Умовно їстівний гриб 2 категорії. Використовується після вимочування або 15-ти хвилинного відварювання, смаженим, соленим.
Середовище і розповсюдження
Росте з липня до жовтня, в хвойних та змішаних лісах, на вологих ділянках, з ялинами та березами, поодинці та групами, рідко.
Схожі види
Хрящ-молочник жовтий (Lactarius scrobiculatus), молочний сік якого на повітрі жовтіє, та має пекуче-їдкий смак.