Lactarius quietus

Lactarius_quietus_10 Хрящ-молочник нейтральний
 (Хрящ-молочник дубовий, Груздь дубовий)
Відділ: Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Руссуальні (Russulales)
Сім’я: Сироїжкові (Russulaceae)
Рід: Хрящ-молочник (Lactarius)
Повна назва: Lactarius quietus (Fr.) Fr., 1838

Умовно їстівний, 4 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Galorrheus quietus (Fr.) P. Kumm., 1871
  • Lactifluus quietus (Fr.) Kuntze, 1891

    Опис

Шапка діаметром 3 – 10 см, спочатку напівсферична, випукла, з підвернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, увігнуто-розпростерта, лійковидна, з опущеним, тупим, нерівним краєм. Поверхня шапки нерівна, гладка, спочатку клейкувата, пізніше суха, невиразно-зональна, з більш темними концентричними зонами, коричнево-червонувата, рудувато-червонувата, цегляно-коричнювата, брудно-цегляно-коричнювата.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, вузькі, тонкі, злегка спускаються на ніжку, спочатку кремові, блідо-охряні, пізніше червонувато-коричнюваті, з іржаво-бурими плямами.

Споровий порошок білий або жовтуватий. Спори 7-9 * 6,5-8 мкм, еліпсовидної форми.

Ніжка висотою 3 – 6 (10) см, діаметром 0,5 – 1,5  см, циліндрична, рівна, іноді зігнута, щільна, спочатку суцільна, пізніше порожниста, того ж кольору, що й поверхня шапки або світліша, біля основи темніша, іржаво-коричнева.

М’якоть щільна, м’ясиста, ламка, спочатку білувата, в основі ніжки та на краях шапки червонувато-коричнювата, пізніше повністю червонувато-коричнювата, з неприємним гіркуватим смаком та запахом. Молочний сік гіркуватий, не їдкий, білуватий або жовтуватий, на повітрі кольору не змінює.

Умовно їстівний гриб 4 категорії. Використовується лише соленим, після вимочування протягом 1-ї доби та 15-ти хвилинного відварювання.


    Середовище і розповсюдження

Росте з червня  до жовтня, в листяних та змішаних лісах, з дубами та буками, в траві, на лісовій підстилці, групами, утворює мікоризу з дубами та буками.

Розповсюджений майже по всій території України    Галерея

Lactarius_quietus_1 Lactarius_quietus_2 Lactarius_quietus_3
Lactarius_quietus_4 Lactarius_quietus_5 Lactarius_quietus_6
Lactarius_quietus_7 Lactarius_quietus_8 Lactarius_quietus_0

Автор фото: В. Шульга


    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 55